Umowa podatkowa z Singapurem już opublikowana

Kategoria: PIT
Data: 10-08-2013 r.

2 sierpnia publikowano w Dzienniku Ustaw ratyfikowaną umowę podatkową z Singapurem jako podstawową metodę unikania podwójnego opodatkowania. Wprowadza ona proporcjonalne odliczenie, usuwa też wątpliwości interpretacyjne w zakresie tego jaki podatek zapłacić od licencji, dywidend i odsetek.

Ratyfikowana umowa podatkowa z Singapurem ma przede wszystkim wzmocnić współpracę między stronami oraz ograniczyć nadużycia podatkowe. Jedna z najważniejszych zmian to wprowadzenie do wszystkich kategorii dochodów metody zaliczenia proporcjonalnego. Polega ona na tym, że podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika.

Metoda odliczenia proporcjonalnego gwarantuje pełniejszą kontrolę nad dochodami polskich podatników osiągniętymi za granicą, a jednocześnie w pełni usuwa podwójne opodatkowanie dochodów. Metoda odliczenia proporcjonalnego daje większą kontrolę nad dochodami uzyskanymi za granicą przez polskich podatników i usuwa podwójne opodatkowanie dochodów. Szacuje się, że wejście w życie nowej umowy nie spowoduje zmiany wysokości dochodów budżetowych.
Nowa umowa zawiera rozszerzone przepisy regulujące wymianę informacji podatkowych, zbieżne z Modelową Konwencją OECD, tj. pełną klauzulę wymiany informacji.

Do tej pory obowiązywała umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu została sporządzona w Singapurze 23 kwietnia 1993 r. Od tamtej pory zmieniły się stosunki ekonomiczne oraz polska polityka w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31049 )
Array ( [docId] => 31049 )