W jaki sposób można uniknąć płacenia PIT od składki OC

Kategoria: PIT
Autor: Aneta Drosik
Data: 24-06-2015 r.

Objęcie ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej grupy osób, które w zawartej umowie nie zostały wskazane imiennie powoduje, że nie można przypisać im przychodu. Spółka nie ma w takiej sytuacji odprowadzania zaliczek na PIT.

Aby uniknąć opodatkowania świadczenia w postaci ubezpieczenia OC członków zarządu, należy bacznie zwracać uwagę na treść umowy ubezpieczenia oraz krąg osób podlegających ubezpieczeniu. Im bardziej krąg ten jest nieokreślony, tym większe szanse na uzyskanie pozytywnego stanowiska organu podatkowego.

 

Z podobną sytuacją zmierzył się podatnik, który zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla członków władz spółki. Zakresem umowy ubezpieczenia OC został objęty wnioskodawca, a składka była opłacana ryczałtowo, bez względu na liczbę osób objętych ubezpieczeniem. Wątpliwości podatnika dotyczyły tego, czy wartość składki stanowi dla osób objętych ubezpieczeniem przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej (nr ILPB1/415-132/14-2/TW) zauważył, że z uwagi na to, że ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej jest nieograniczony krąg osób, nie jest możliwe zidentyfikowanie osób objętych ubezpieczeniem. A to przesądza o tym, że nie można przypisać przychodu z tego tytułu konkretnej osobie.

W omawianej interpretacji ochrona ubezpieczeniowa została udzielona bardzo szerokiemu i niezidentyfikowanemu gronu osób. Dotyczyła między innymi zarządu, rady nadzorczej itp. Ubezpieczonymi byli także małżonkowie czy też spadkobiercy wskazanych osób.

Dodatkowo też umowa ubezpieczenia OC nie tylko nie wskazywała imiennie osób objętych ubezpieczeniem, ale jednocześnie zbiór beneficjentów usługi ubezpieczenia był zbiorem otwartymi i mógł się zmieniać. Z kolei dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja indywidualna o nr IPPB2/415- 22/13-4/AK) uznał, że nie ma znaczenia to, iż w umowie ubezpieczenia członkowie zarządu i rady nadzorczej nie byli wymienieni z nazwiska. Fakt, że opłaty miały być bezimiennie, nie stanowił trwałej przeszkody w ustaleniu wysokości przychodu przypadającego na konkretną osobę. Płatnik mógł bowiem wskazać każdą osobę korzystającą w danym momencie z ochrony.

Trybunał Konstytucyjny określił wyraźne granice opodatkowania, co jest możliwe przy spełnieniu następujących warunków:

  • świadczenia zostały spełnione w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły pracownikowi korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, gdyby świadczenie nie nastąpiło,
  • korzyść jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.

Aby uniknąć opodatkowania ubezpieczenia OC, trzeba pamiętać o tym, by:

  • ubezpieczenie obejmowało otwarty krąg osób, w tym także osoby, które w przyszłości rozpoczną pełnienie danej funkcji,
  • wysokość składki nie powinna być uzależniona od liczby ubezpieczonych, powinna mieć charakter stały, zryczałtowany przez cały okres ubezpieczenia.
Aneta Drosik, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37478 )
Array ( [docId] => 37478 )