W wyniku przekazania pracownikowi biletu miesięcznego powstaje przychód

Kategoria: PIT
Data: 26-04-2013 r.

Przychodami jest dla pracownika nie tylko wynagrodzenie ale również świadczenia pieniężne ponoszone za niego, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych m.in. przekazane bilety miesięczne.

Za przychody ze stosunku pracy, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Do tych przychodów zalicza się w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponadto przychodami są też świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wartość biletu miesięcznego dolicza się do przychodu pracownika ze stosunku pracy i podlega on opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Należy zauważyć, że gdyby obowiązek zakupu biletów miesięcznych dla pracowników wynikał z odrębnych ustaw, to wówczas dochód ten podlegałby zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 112 ustawy o PIT. Nie podlega bowiem opodatkowaniu zwrot kosztów dojazdu pracowników do zakładu pracy, jeśli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika z odrębnych ustaw.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. W tym kontekście sfinansowanie przez pracodawcę zakupu miesięcznych biletów na dojazdy do pracy na podstawie regulaminu wynagrodzeń podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Należy także pamiętać o tym, że w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT zostały podane zryczałtowane kwoty kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Jednak zgodnie z art. 22 ust.11 ustawy o PIT, jeśli te koszty są za dany rok niższe od wydatków na dojazd do zakładu (zakładów) pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub płatnika (pracodawcę – jeśli to on rozlicza pracownika) w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. A zatem jeśli pracownikowi przysługują wyższe koszty pracownicze ze stosunku pracy na podstawie art. 22 ust. 11 ustawy o PIT to może je rozliczyć w zeznaniu rocznym w ciągu roku przychody ze stosunku pracy są zmniejszane tylko o zryczałtowane koszty.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30992 )
Array ( [docId] => 30992 )