Wypłacone pracownikowi kwoty ponad kilometrówkę są opodatkowane PIT 

Kategoria: PIT
Data: 11-09-2013 r.

Pracownik wykorzystując swój prywatny samochód w trakcie wyjazdu służbowego ma prawo odzyskać poniesione z tego tytułu wydatki. Nadwyżka wypłaconej kilometrówki będzie jednak opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.  

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może zgodzić się na wykorzystanie przez osobę zatrudnioną jej prywatnego samochodu w celu odbycia służbowej podróży. Pracownik odbywa ją wówczas, gdy otrzymał polecenie wykonania zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Jeżeli w tym celu wykorzystuje swój prywatny samochód, to ma prawo do zwrotu kosztów.

Skutki podatkowe podróży służbowej prywatnym autem

Wykorzystując samochód prywatny do podróży zamiejscowej, pracownik ma prawo do tzw. kilometrówki. Stanowi ona iloczyn faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu, która jest ustalona przez pracodawcę. Kilometrówka nie może wynosić więcej niż:

  • 0,5214 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,
  • 0,8358 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3;
  • 0,2302 zł dla motocykla;
  • 0,1382 zł dla motoroweru.
Zwrot kosztów do wysokości „kilometrówki” jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz nie stanowi podstawy wymiaru składek na ZUS. Dopiero nadwyżka będzie jest opodatkowana podatkiem PIT.

Zwrot w kosztach podatkowych pracodawcy

Zwrot wydatków tylko do limitu kilometrówki może być rozpoznany przez pracodawcę jako jego koszt uzyskania przychodu. Aby wydatek ten mógł być zaliczony przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów pracownik musi udokumentować przebieg podróży w ewidencji przebiegu pojazdu.

Ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu, a także pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych prywatnego samochodu następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej (zawartej między pracodawcą a pracownikiem) o używanie pojazdu do celów służbowych. Możliwe są dwie formy rozliczeń – ryczałt miesięczny oraz rozliczenie na podstawie kilometrówki.

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdu stanowiącego jego własność w trakcie tzw. jazd lokalnych, zarówno w formie miesięcznego ryczałtu, jak i kilometrówki stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu.

Magdalena Zarudzka, doradca podatkowy w TGC Corporate Lawyers
Sebastian Stec, dyrektor Działu Podatków w TGC Corporate Lawyers


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31062 )
Array ( [docId] => 31062 )