Z ulgi odsetkowej ciągle można korzystać

Kategoria: PIT
Data: 21-11-2012 r.

Ulga odsetkowa przestała funkcjonować 1 stycznia 2007 r. Jednakże na zasadzie praw nabytych mogą z niej skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt na cele mieszkaniowe w latach 2002-2006.

Podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), na cele mieszkaniowe, przysługuje prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027 r. Potwierdza to interpretacja indywidualna, sygnatura: IPPB2/415-887/11-2/AK.

Kredyt tylko na cele mieszkaniowe

Cele mieszkaniowe, o których mowa to:

  • budowa budynku mieszkalnego,
  • wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
  • zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne lub przebudowa (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

 

Ulga odsetkowa także dla tzw. kredytów refinansowych

Stąd w rozliczeniu rocznym można skorzystać z ulgi odsetkowej również:

  • odliczając odsetki od kredytu refinansowego zawartego w celu spłaty wcześniejszego kredytu mieszkaniowego z lat 2002-2006,
  • odliczając odsetki od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego (konsolidacyjnego) lub kredytu refinansowego.

Wysokość odsetek należy potwierdzić

Przy korzystaniu z ulgi należy udokumentować wydatki z tytułu spłaconych odsetek od kredytu dowodem, wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek). Dokument powinien potwierdzać wysokość odsetek oraz termin ich zapłaty. Potwierdza to interpretacja indywidualna z 5 kwietnia 2012 r. IBPBII/2/415-24/12/AK.

Podstawa prawna:

art. 9 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588 ze zm.).

Autor: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30914 )
Array ( [docId] => 30914 )