Amerykański fiskus otrzyma informacje z polskich banków

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 10-10-2014 r.

Na mocy umowy FATCA polskie instytucje finansowe będą przekazywać do USA dane o rachunkach, których właścicielami są amerykańscy podatnicy. Natomiast amerykańskie instytucje przekażą polskiemu fiskusowi informacje o rachunkach i dochodach polskich rezydentów.

Polska podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych, wdrożenia ustawodawstwa FATCA oraz uzgodnień końcowych.

FATCA(Foreign Account Tax Compliance Act) to amerykańska ustawa o ujawnianiu na cele podatkowe informacji finansowych o rachunkach zagranicznych. Celem tego aktu prawnego jest uszczelnienie  amerykańskiego systemu podatkowego. Przepisy zobowiązują zagraniczne instytucje finansowe (np. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe; teraz także polskie) do informowania amerykańskich urzędów skarbowych o rachunkach prowadzonych na rzecz podatników i/lub obywateli amerykańskich.

Przepisy FATCA przewidują, że instytucja, która nie wywiąże się z obowiązków informacyjnych zostanie obciążona potrąceniem podatku w wysokości 30% od dochodu ze źródeł z USA. Informacje o rachunkach prowadzonych dla rezydentów podatkowych USA w polskich instytucjach finansowych będą przez nie zbierane i raportowane do krajowej administracji podatkowej, a następnie zostaną automatycznie  przekazane do USA.

Podstawą do wymiany informacji określonych w umowie FATCA jest obowiązująca, dwustronna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz wielostronna Konwencja o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych z 1988 r.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35960 )
Array ( [docId] => 35960 )

Array ( [docId] => 35960 )