Czynny żal

Data: 21-04-2016 r.

O przestępstwie lub wykroczeniu należy zawiadomić organ ścigania. Najlepiej zawiadomić ten organ, który jest właściwy do prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawie podatnika. W przypadku uszczuplenia podatku będzie to urząd skarbowy, w którym należało rozliczyć uszczuplony podatek. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takie zgłoszenie skierować do innego organu dochodzenia, np. policji.

Czynny żal nie służy tłumaczeniu, czy podatnik jest winien, czy nie, ale zamknięciu możliwości prowadzenia przeciwko niemu dochodzenia niezależnie od tego, jaki miałby być jego wynik.

Nawet jeżeli podatnik jest w stu procentach przekonany o swojej niewinności i ma na to dowody, to – jako osoba odpowiedzialna za rozliczenia spółki ze względu na pełnioną funkcję – niejako automatycznie znajdzie się w kręgu podejrzanych i odsunięcie tego podejrzenia będzie wymagało od niego uczestnictwa w postępowaniu karnym skarbowym. Dlatego bardziej praktyczne jest złożenie czynnego żalu nawet za przestępstwo, którego się nie popełniło, niż udowadnianie swojej niewinności.

 

Zawiadamiając o przestępstwie, należy „ujawnić istotne okoliczności czynu”. Tylko wtedy czynny żal jest skuteczny. Podatnik nie musi sam obliczać kwoty uszczuplenia. Wystarczy, że poda dane, na podstawie których urząd sam będzie mógł to ustalić.  Aby czynny żal był skuteczny, należy także ujawnić osoby, które z podatnikiem współdziałały. 

Podatnik składający czynny żal, konsekwentnie uznaje się za „sprawcę”, a inne osoby, które przyczyniły się do nieprawidłowego rozliczenia podatku – za „współsprawców”. Warto również pamiętać, że w przypadku ujawnienia przez podatnika takiej osoby grożą jej konsekwencje karne skarbowe. W celu uniknięcia tego zagrożenia dla drugiej osoby można złożyć wspólne zawiadomienie o przestępstwie przez wszystkie osoby, które miały w nim swój udział.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39013 )
Array ( [docId] => 39013 )