Ile wyniesie kara porządkowa w 2016 roku

Data: 02-11-2015 r.

W 2016 roku wysokość maksymalnej kary porządkowej nie może przekroczyć 2.800 zł. Sprawdź, kiedy organ podatkowy może nałożyć karę porządkową?

   Z obwieszczenia ministra finansów z 13 sierpnia 2015 r. w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 262 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (M.P. poz. 723) wynika, że w 2016 roku wysokość maksymalnej kary porządkowej nie zmieni się.

Kara porządkowa może być nałożona, jeśli wzywane osoby - bez uzasadnionej przyczyny - nie stawiają się osobiście przed organem podatkowym.

Organ podatkowy może nałożyć karę porządkową na:

  • podatnika odmawiającego złożenia wyjaśnień,

  • świadka odmawiającego złożenia zeznań,

  • biegłego odmawiającego wydania opinii,

  • inne osoby odmawiające okazania przedmiotu oględzin (np. na księgową prowadzącą biuro rachunkowe, która nie chce wydać ksiąg podatkowych) lub w innej czynności.

Ponadto kara porządkowa może być nałożona również, gdy uczestnik postępowania podatkowego opuścił miejsce przeprowadzenia danej czynności dowodowej bez zezwolenia urzędnika ją przeprowadzającego. Ukarany może zostać przykładowo świadek, który w trakcie przesłuchania opuszcza urząd bez wymaganej zgody.

Organy odwoławcze przeprowadzające rozprawy mają też prawo do nałożenia kary porządkowej na jej uczestników, o ile utrudniają jej przeprowadzenie poprzez niewłaściwe zachowanie (np. poprzez awanturowanie się, podnoszenie głosu).

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 38009 )
Array ( [docId] => 38009 )

Array ( [docId] => 38009 )