Zasady naliczania odsetek za zwłokę powinny być ujęte w ustawie

Data: 18-07-2013 r.

Jedną z proponowanych zmian w Ordynacji podatkowej jest przeniesienie z ustawy do rozporządzenia wszystkich kwestii szczegółowych naliczania odsetek za zwłokę. Propozycja ta spotkała się jednak z negatywną oceną Rządowego Centrum Legislacji.

Zdaniem projektodawcy zbędne jest regulowanie w ustawie kwestii naliczania odsetek od zobowiązań podatkowych wskazanych w art. 52 Ordynacji podatkowej, skoro na mocy art. 58 tej ustawy te kwestie pozostawiono do regulacji w rozporządzeniu wykonawczym. Dotyczy to również naliczania odsetek wobec spadkobierców oraz osób trzecich odpowiadających za zaległości podatkowe.

Propozycja tej zmiany została negatywnie oceniona przez Rządowe Centrum Legislacji. W uzasadnieniu uwag RCL podkreśliło, że zasada naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej stanowi materie ustawową ich uregulowanie w rozporządzeniu nie jest możliwe. Ewentualne upoważnienie do wydawania rozporządzenia zakładające uregulowanie w akcie podustawowym zasad naliczania odsetek miałoby charakter blankietowy i naruszałoby art. 92 Konstytucji RP.

Obecnie obowiązujące przepisy Ordynacji podatkowej, stanowią, że stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.

W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75% stawki określonej powyżej. Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku. ( art. 56§1 - 1a Ordynacji podatkowej).

Źródła:

  • Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z 29 kwietnia 2013 r.
  • Uwagi Rządowego Centrum Legislacji do powyższych założeń

Katarzyna Brzozowska, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31170 )
Array ( [docId] => 31170 )