Zmiany w Ordynacji podatkowej od 2016 r.

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 12-12-2014 r.

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika, doprecyzowanie zasad związanych z przedawnieniem zobowiązania podatkowego to tylko niektóre zmiany, jakie zawiera projekt Ordynacji podatkowej. Takich zmian chce Prezydent.

Projekt został opracowany w ramach Forum Debaty Publicznej. Zakłada on wprowadzenie zasady, która pozwoli - w razie wątpliwości - rozstrzygać na korzyść podatników w procesie wydawania decyzji podatkowych i wyroków sądowych. Inne proponowane zmiany dotyczą m.in.: przedawnienia podatkowego oraz ograniczenia rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji.

 

Jak mówił Prezydent - Chcielibyśmy, aby funkcjonowała zasada, że to państwo jest dla obywateli, a nie obywatele dla państwa; że urzędy skarbowe są dla płatników, a nie odwrotnie.

Projekt zawiera też przepisy, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych. – Chcemy, aby podatnik miał pewność, że administracja podatkowa nie będzie uprawniona w nieskończoność prowadzić sprawę, badania sumienności w płaceniu podatków sprzed wielu lat. To musi być termin, który będzie mobilizował aparat państwa, także aparat ścigania nieuczciwych podatników do jednoznacznego zakończenia sprawy. Ciągnące się w nieskończoność sprawy są źródłem nie tylko wielu wątpliwości, ale także wielu nieszczęść, wielu problemów firm – argumentował Bronisław Komorowski.

Projekt wprowadza zmiany pięciu ustawach: w Ordynacji podatkowej, ustawie o PIT, ustawie o CIT, w ustawie Kodeks karny skarbowy oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Projektodawcy liczą na to, że planowane zmiany przełożą się na korzyści dla przedsiębiorców, ze względu na mniejszą liczbę bankructw z powodów podatkowych oraz na zwiększenie dochodowości przedsiębiorstw. Według szacunków powinny wynieść od 770 mln do 1,46 mld zł.

Źródło:

www.prezydent.pl

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36186 )
Array ( [docId] => 36186 )