Akcyza na alkohol przeznaczony do produkcji leków

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 27-11-2022 r.

Polska wprowadziła w swoich przepisach procedurę zawieszenia poboru akcyzy przy imporcie zwolnionego od akcyzy alkoholu używanego do produkcji leków. Komisja Europejska uznała, że takie przepisy nie są zgodne z prawem unijnym. Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę Komisji Europejskiej. 

Naruszenie zasady proporcjonalności

Skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce wpłynęła 17 marca 2021 r. Podstawą skargi było stwierdzenie, że polskie prawo dotyczące zwolnienia z akcyzy importowanego alkoholu przeznaczonego do produkcji lekarstw jest sprzeczne z prawem unijnym. Komisja zarzuciła, że warunek zwolnienia alkoholu przeznaczonego do produkcji lekarstw w postaci obowiązku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest naruszeniem zasady proporcjonalności. Komisja dążyła do udowodnienia, że Polska powinna umożliwić podmiotowi zapłacić podatek, a później dokonać jego zwrotu. 

 

Stanowisko Polski

Broniąc wprowadzonego przez siebie rozwiązania, Polska twierdziła, że państwo członkowskie ma kilka form przyznania zwolnienia i nie ma konieczności stosowania akurat zwrotu zapłaconej wcześniej akcyzy. Udało się wykazać przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, że stosowanie procedury zawieszenia jest konieczne ze względu na istnienie poważnego ryzyka nadużyć w obszarze alkoholu etylowego, a przyjęte rozwiązanie jest zgodne zarówno z prawem Unii Europejskiej jak i z zasadą proporcjonalności. 

Polską argumentację potwierdziła opinia Rzecznika Generalnego w sprawie. Stwierdził on, że Polska w wystarczający sposób udowodniła, że ryzyko naruszenia przepisów jest praktycznie wyeliminowane w systemie zwolnień opartym na procedurze poboru akcyzy. 

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE

Ważne: Zgodnie z orzeczeniem TSUE, państwa członkowskie mogą stosować warunki zwolnienia, takie jak np. procedura zawieszenia (tak jak uczyniła to Polska). Państwa nie mają też obowiązku umożliwienia realizacji zwolnień od akcyzy poprzez jednoczesne wprowadzanie możliwości zwrotu zapłaconej wcześniej akcyzy (jako formy zwolnienia).

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42411 )
Array ( [docId] => 42411 )