Akcyza za samochód wywieziony z Polski

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 21-05-2023 r.

Sprawa polskich przepisów dotyczących akcyzy opłaconej za samochód osobowy, który po czasowej rejestracji zostanie wywieziony do innego kraju. Polskie przepisy nie dają możliwości zwroty akcyzy w takim przypadku - zarzucono im, że utrudniają swobodę przemieszczania się tych wyrobów. Co orzekł TSUE? 

W wyroku z 17 maja 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w sprawie C-105/22, odniósł się do pytania złożonego przez Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrujący sprawę w postępowaniu przeciwko Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Pytanie prejudycjalne odnosiło się do art. 56 TFUE - jednokrotność poboru podatku akcyzowego oraz zasada proporcjonalności. 

 

Polskie przepisy nie przewidują możliwości proporcjonalnego zwrotu akcyzy zapłaconej od zarejestrowanego samochodu - w stosunku do okresu użytkowania samochodu w Polsce, jeśli został wyeksportowany do innego kraju. 

Zgodnie z art. 107 ust 1 ustawy o podatku akcyzowym: Podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, ma prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego. 

Prawo do zwrotu akcyzy - o którym mowa w art. 107 - jest wyłączone, gdy pojazd przed wywozem został zarejestrowany, przy czym za rejestrację uznawana jest także rejestracja czasowa, dokonywana z urzędu. NSA miał wątpliwości, czy taka regulacja, która pozbawia możliwości zwrotu akcyzy, jeśli konsumpcja - a zatem używanie samochodu osobowego nie odbyła się na terenie Polski, lub była krótkotrwała, nie jest w sprzeczności z zasadą opodatkowania towarów w miejscu konsumpcji oraz z zasadą swobodnego przepływu towarów na terenie UE. 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podkreślił, że podatek akcyzowy na gruncie polskiego prawa nie jest podatkiem związanym z okresem użytkowania samochodów. Jest on natomiast związany z ich konsumpcją, czyli rejestracją na terenie kraju. 

Tym samym uznał, że w przypadku gdy samochód po czasowej rejestracji w Polsce zostanie wywieziony do innego kraju, akcyza nie musi być zwracana. 

Przepisy prawa UE nie sprzeciwiają się uregulowaniu krajowemu, które w przypadku wywozu samochodu osobowego zarejestrowanego w danym państwie członkowskim nie przewiduje zwrotu, w wysokości proporcjonalnej do okresu użytkowania owego samochodu na jego terytorium, podatku akcyzowego zapłaconego od tego samochodu w tym państwie członkowskim.

Źródło:

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 maja 2023 r. w sprawie C-105/22 opublikowany na oficjalnej stronie internetowej TSUE - portal curia.europa.eu
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42994 )
Array ( [docId] => 42994 )