Całkowite zatwierdzenie e-Faktur przez Unię Europejską

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 18-06-2022 r.

Obowiązkowe fakturowanie elektroniczne w Polsce jest możliwe od 1 stycznia 2024 r. Swoją zgodę wyraziła 17 czerwca 2022 r. Rada Unii Europejskiej.

Nowy system sporządzania faktur w ramach Krajowego Systemu e-Faktur ma być kolejnym etapem cyfryzacji administracji. Z jednej strony ma to być ułatwienie dla firm - z drugiej skuteczny środek do walki z oszustwami podatkowymi, szczególnie w odniesieniu do VAT. 

Ważne: Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z KSeF na zasadzie dobrowolności. Od 1 stycznia 2024 r. będzie to już obowiązkowe. 

Dobrowolność

Od początku roku 2022 r. to przedsiębiorca decyduje jaki rodzaj faktur chce wybrać. Ma możliwość korzystania z wersji papierowej, może jednak już stosować fakturę ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem systemu KSeF czyli Krajowego Systemu e-Faktur. 

Ustrukturyzowana faktura

Wzór faktury ustrukturyzowanej został sporządzony przez Ministerstwo Finansów. Można je wystawiać za pośrednictwem  programów finansowo-księgowych. Jednak korzystanie z e-faktur zmienia sposób wystawiania i odbierania dokumentów. 

Faktura wystawiona w programie finansowo-księgowym zostaje przesłana za pośrednictwem interfejsu API do centralnej bazy Ministerstwa Finansów (KSeF). Kontrahent może ją pobrać bezpośrednio z systemu. 

Korzyści z e-faktur

Ministerstwo Finansów zakłada, że korzystanie z KSeF to niemalże same plusy. Głównie wskazuje na zmniejszenie kosztów związanych z koniecznością przechowywania faktur w odrębnych systemach IT odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych. Wszystkie faktury są przechowywane przez 10 lat w KSeF, więc żaden dodatkowy system nie jest już potrzebny. Znika ryzyko zagubienia faktury i konieczność wystawiania duplikatów. 

Jednolity system e-faktur to także z założenia usprawnienie obrotu gospodarczego. Wszystkie dotychczasowe formy będą zmienione na jednolity wzór faktury ustrukturyzowanej. Obieg faktur będzie cyfrowy i zautomatyzowany. To niewątpliwie przyczyni się do szybszej wymiany danych między kontrahentami i sprawniejszym dokonywaniem rozliczeń. Faktura zostanie dostarczona kontrahentowi niemalże w czasie rzeczywistym. 

Główną korzyścią, na którą resort zwraca uwagę jest zwiększenie bezpieczeństwa podatników, dzięki większej kontroli transakcji. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41922 )
Array ( [docId] => 41922 )