Czy będzie nowa stawka VAT dla gazu ziemnego?

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 30-01-2023 r.

Grupa posłów zaproponowała obniżenie stawki VAT do 5% dla gazu ziemnego. Nowe rozwiązanie miałoby być czasowe i dotyczyć jedynie okresu od 1 lutego 2023 do 31 grudnia 2023 r.  Twórcy nowego projektu uzasadniają, że pozwoli to obniżyć rachunki w szczególności w gospodarstwach domowych korzystających z gazu do ogrzewania i będzie elementem walki z inflacją. 

Przedstawiony projekt ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza tylko jedną zmianę. Proponowane jest dodanie art. 146daa zgodnie z którym w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2023 r. stawka podatku od towarów i usług dla gazu ziemnego (CN 2711 11 00 albo 2711 21 00) ma wynosić 5%. 

W wykazie projektów ustaw, którym jeszcze nie został nadany numer druku projekt pojawił się dopiero 25 stycznia, jednak posłowie przewidują, że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już od 1 lutego 2023 r. 

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że stawka podatku od towarów i usług na poziomie 5% to minimalna dopuszczalna w krajach Unii Europejskiej stawka podatku VAT dla gazu ziemnego, a tym samym proponowane rozwiązanie jest zgodne ze stanowiskiem Komisji Europejskiej. 

Od 1 stycznia 2023 r. stawka podatku od towarów i usług dla gazu ziemnego została zwiększona do 23%, choć - jak podkreślają projektodawcy - rząd miał możliwość utrzymania stawki preferencyjnej. 

Zdaniem twórców nowych przepisów, proponowane przez nich rozwiązanie przyniesie pozytywne skutki społeczne oraz gospodarcze. Przede wszystkim poprawi sytuację gospodarstw domowych, dla których gaz ziemny jest źródłem ogrzewania. Z twierdzeń zawartych w uzasadnieniu wynika, że zmiana wysokości stawki VAT doprowadzi do oszczędności sięgającej 1 tys. zł. w skali roku właśnie w przypadku takich gospodarstw domowych. Nie znamy jednak żadnych wyliczeń, które doprowadziły do określenia poziomu przewidywanych oszczędności. 

Zmiana ma także przyczynić się do walki z inflacją i wpłynąć na jej obniżenie. Obniżenie stawki podatku VAT będzie miało także wpływ na budżet państwa. Jeśli przepisy weszłyby w życie, za okres od początku lutego do końca roku 2023, państwo uzyskałoby mniejsze wpływy z tytułu podatku VAT o ok. 5 mld. zł. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym jeszcze nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42623 )
Array ( [docId] => 42623 )