Czy coach kariery skorzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT?

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 16-02-2023 r.

Dość popularny jest ostatnio tzw. coaching kariery. Można uznać, że usługi świadczone przez tych trenerów noszą znamiona doradztwa, a to nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT. Jednak zdaniem podatniczki, zakres prowadzonej działalności coacha kariery powinien być określany jako zespół działań opartych na wspieraniu klientów indywidualnych i grupowych w zmianie zawodowej. Czy taka definicja pozwala na zwolnienie z VAT? 

Z wnioskiem o interpretację indywidualną zgłosiła się osoba, która chce rozpocząć działalność gospodarczą jako coach kariery. Zakres prowadzonej działalności określa jako podejmowaniu zespołu działań wspierających klientów - zarówno indywidualnych jak i grupowowych - w zmianie zawodowej polegającej na m.in.: przekwalifikowaniu się, zmianie pracodawcy, poszukiwaniu zatrudnienia, czy podwyższenie kwalifikacji. Dodatkowo będzie świadczyła usługi polegające na prowadzeniu szkoleń odpowiadających tematycznie zakresowi działalności, a także będzie zajmować się prowadzeniem rekrutacji i pozyskiwaniem pracowników - jako podwykonawca. Uzupełnieniem będzie działalność wspierająca rozwój edukacji, prowadzenie warsztatów i zajęć, badanie rynku, tworzenie treści i tekstów - jednak działalność ta nie ma charakteru kształcenia zawodowego. 

Zdaniem podatniczki, podejmowane przez nią działania nie mieszczą się w zakresie o którym mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT - nie mają one bowiem charakteru doradztwa. 

Prowadzona działalność ma polegać na analizie sytuacji zawodowej, ocenie potencjału, mocnych stron i kompetencji, pomocy w dopasowaniu kompetencji i profilu klienta do roli zawodowej na rynku pracy, wspieraniu w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru opcji i pomoc w planowaniu kroków prowadzących do zmiany. 

Co do zasady ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług może skorzystać podatnik, jeśli wartość sprzedaży nie przekroczy łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł, bądź też - w przypadku gdy rozpoczyna sprzedaż w trakcie roku podatkowego - jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy tej kwoty w proporcji do okresu prowadzonej działalności. 

Z tej możliwości wyłączeni są podatnicy prowadzący działalność w zakresie enumeratywnie wymienionym w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, w którym znalazło się świadczeń usług w zakrese doradztwa. 

Samo doradztwo nie jest jednak w ustawie definiowane. Wykładnia językowa natomiast prowadzi do wniosku, że doradzać to udzielać porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie. Jako doradztwo powinno być więc traktowane udzielania fachowych zaleceń, porad np. ekonomicznych czy finansowych, a użyty w ustawie termin " usługi w zakresie doradztwa" należy traktować szeroko. 

Zdaniem podatniczki jej działalność nie mieści się w zakresie doradztwa, bo nie wskazuje konkretnego sposobu postępowania, a wybór ścieżki kariery zawsze należy do klienta. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z argumentami podatniczki. Uznał, że działalność wykonywana w opisanym przez nią zakresie nie mieści się w kategorii doradztwa, a co za tym idzie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT.

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydana 10 lutego 2023 r. - sygn. 0114-KDIP1-3.4012.12.2023.2.PRM opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - na oficjalnym portalu eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42675 )
Array ( [docId] => 42675 )