Darowane produkty spożywcze dla organizacji pożytku publicznego bez VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 10-08-2013 r.

9 sierpnia 2013 r. senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej. Jedna ze zmian przewiduje, że przekazywanie OPP produktów spożywczych będzie zwolnione z VAT.

Nowe przepisy przewiduję 4 główne zmiany:

 • Rozszerzenie stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT. Co oznacza, że nabywca, a nie dostawca rozlicza podatek od towarów i usług w przypadku obrotu niektórymi wyrobami stalowymi (półproduktami), niebezpiecznymi odpadami zawierającymi metal, odpadami z papieru i tektury oraz niektórymi surowcami wtórnymi.
 • Skrócenie do miesiąca rozliczeń VAT w obrocie towarami wrażliwymi o wartości ponad 50 tys. zł miesięcznie (bez podatku od od towarów i usług ). Podatnicy o mniejszych obrotach zachowają możliwość rozliczeń kwartalnych. Z ułatwienia tego skorzystają również podatnicy, których obroty przekroczyły 50 tys. zł miesięcznie, ale jednocześnie nie były wyższe niż 1% wartości ich sprzedaży bez podatku.
 • Wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności. Podatnik - nabywca będzie solidarnie odpowiedzialny z podatnikiem - dostawcą - za zaległości podatkowe tego drugiego - w proporcji do wartości zrealizowanej między nimi dostawy. Odpowiedzialność będzie stosowana w odniesieniu do transakcji o wartości powyżej 50 tys. zł w miesiącu (bez podatku).
 • Od podatku będą zwolnione produkty spożywcze dostarczone organizacjom pożytku publicznego. Dotychczas zwolniona od podatku VAT była wyłącznie darowizna dokonana przez producentów produktów żywnościowych, spożywczych. Po nowelizacji zwolnienie obejmie wszystkie kategorie podatników.

 

  Ustawa jest oczekiwana szczególnie przez izby gospodarcze zajmujące się handlem stalą, które jako pierwsze dostrzegały ten problem. Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 58 senatorów, a 26 było przeciw.

  Źródło: www.senat.gov.pl

  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie masz konta? Zarejestruj się »

  Zobacz także

  Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

  pobierz

  Imprezy integracyjne

  pobierz

  Zmiany w podatkach 2016

  pobierz

  Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

  pobierz

  Polecane artykuły

  Array ( [docId] => 31447 )
  Array ( [docId] => 31447 )