Dowiedz się, czy od kwietnia kantory są zobowiązane instalować kasy rejestrujące

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 29-03-2018 r.

Brak bezwzględnego ewidencjonowania usług w zakresie wymiany walut wykazuje najnowszy projekt Ministerstwa Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W dniu 6 marca 2018 r. opublikowany został projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2454).

 

Z projektu tego wynika, że Ministerstwo Finansów zamierza wycofać się z wprowadzonego z początkiem 2018 r. (z okresem przejściowym trwającym do końca marca 2018 r.) obowiązkiem bezwzględnego ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących usług w zakresie wymiany walut (innych niż świadczone przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe).

Noworoczne rozporządzenie dotyczące kas

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie to rozszerzyło  katalog czynności podlegających obowiązkowi bezwzględnego ewidencjonowania na kasie o, m.in. usługi w zakresie wymiany walut (inne niż świadczone przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe).

Wprowadzając tę zmianę minister rozwoju i finansów nie uwzględnił jednak specyfiki branży kantorowej i będących tego konsekwencją problemów z wdrożeniem systemu kas rejestrujących do ewidencjonowania usług w zakresie wymiany walut. Nie wiadomo, przykładowo, jakie kwoty powinni na paragonach wskazywać podatnicy świadczący usługi w zakresie wymiany walut.

Brak kas w kantorach

Problem ten – jak wynika z omawianego projektu rozporządzenia – dostrzegło Ministerstwo Finansów. W konsekwencji projekt z 1 marca przewiduje uchylenie przepisu określającego bezwzględny obowiązek ewidencjonowania usług w zakresie wymiany walut (tj. § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących).

Wejście w życie projektowanego rozporządzenia spowoduje, że znowu wszystkie usługi w zakresie wymiany walut będą zwolnione z obowiązku ewidencjonowania (zob. § 2 ust. 1 w zw. z poz. 25 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących).

Można się spodziewać, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie przed końcem marca 2018 r., czyli przed zakończeniem okresu przejściowego stosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do usług w zakresie wymiany walut (innych niż świadczone przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe).

Polecamy też:

Etap legislacyjny:

projekt z 1 marca 2018 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – przekazany do uzgodnień międzyresortowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40891 )
Array ( [docId] => 40891 )