Firma nie zawsze zapłaci cło przy powrotnym przywozie towaru

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 17-09-2013 r.

Procedura uszlachetniania biernego pozwala na dokonanie czasowego wywozu towarów wspólnotowych poza obszar celny Wspólnoty. Następuje też dopuszczenie do obrotu we Wspólnocie produktów powstałych w wyniku tego procesu tzw. produktów kompensacyjnych. Produkty kompensacyjne mogą być całkowicie lub częściowo zwolnione od należności celnych przywozowych. Do procesów uszlachetniania zalicza się, między innymi, naprawę towarów.

Powrotny przywóz towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego może korzystać z całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności celnych. Całkowite zwolnienie z należności przywozowych ma zastosowanie w przypadku nieodpłatnej naprawy towaru, o ile udowodniono organom celnym, że naprawa została dokonana nieodpłatnie ze względu na gwarancyjne zobowiązania kontraktowe lub ustawowe, bądź istnienie wady fabrycznej. W przypadkach takich zwolnieniu od należności celnych towarzyszy zwolnienie od podatku importu przywozu towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego.

Zwolnienie z cła w przypadku gwarancji

Całkowite zwolnienie z należności przywozowych ma miejsce wyłącznie w przypadku nieodpłatnych napraw towarów. Jeżeli np. polska firma sprowadza spoza wspólnotowego obszaru celnego towar, a następnie z jakiegoś powodu wysyła go poza Wspólnotę ponownie (np. w celu naprawy), po przywozie nie może skorzystać ze zwolnienia z cła, jeżeli naprawa była odpłatna. W takiej sytuacji powrotny przywóz towaru skorzysta jedynie z częściowego zwolnienia z należności celnych. Jeżeli następuje wywóz towaru poza unijny obszar celny, a następnie naprawa nieodpłatna (np. towar podlega gwarancji) wówczas przy powrotnym jego przywozie skorzysta on ze zwolnienia z opłat celnych.

 

Podobnie powinna się mieć rzecz, gdyby faktura za naprawę została wysłana pocztą. Również bowiem w takim wypadku naprawa miałaby charakter odpłatny, co wyłączałoby całkowite zwolnienie z należności celnych oraz zwolnienie od podatku VAT. Organy celne mogłyby w takiej sytuacji nie dowiedzieć się o odpłatnym charakterze naprawy (i przyjąć, że była ona nieodpłatna ze wskazanymi powyżej konsekwencjami), lecz byłoby to ustalenie niezgodne z rzeczywistością.


Tagi: cło

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31473 )
Array ( [docId] => 31473 )