Fiskus odmawia interpretacji dotyczących odwrotnego obciążenia

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Samir Kayyali
Data: 09-07-2015 r.

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych nie chcą odpowiadać na pytania dotyczące odwrotnego obciążenia w VAT. Uważają, że pytania tego rodzaju nie dotyczą prawa podatkowego, a podatnicy powinni szukać odpowiedzi w Głównym Urzędzie Statystycznym.

Z art. 15 ust 1 i 2 ustawy o VAT wynika, że sprzedawca występuje w roli podatnika VAT, tj. w roli podmiotu mającego obowiązek rozliczyć VAT należny z tytułu realizowanej dostawy towarów. W myśl tego przepisu podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Są jednak pewne sytuacje, w których to nabywca występuje w roli podatnika VAT z tytułu realizowanej dostawy towarów. Oznacza to, że w takiej sytuacji to na nabywcy ciąży obowiązek rozliczenia VAT należnego z tytułu transakcji dostawy towaru. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • dokonującym ich dostawy jest podatnik VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
  • nabywca jest podatnikiem VAT,
  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

W przypadku gdy podatnikiem jest podmiot nabywający towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych wzbraniają się od udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy poszczególny wyrób stalowy znajduje się w załączniku, tłumacząc to, iż nie jest to pytanie z zakresu prawa podatkowego. Organy podatkowe jednocześnie odsyłają podatników z tym pytaniem do GUS, który zajmuje się określaniem klasyfikacji statystycznej danego wyrobu. Należy mieć jednak na uwadze, iż opinie, które przedstawia GUS, nie są dla podatnika wiążące i tym samym nie zapewniają mu w sposób bezpośredni bezpieczeństwa podatkowego.

Należy jednak pamiętać, że skutki błędnego opodatkowania dostawy towarów przez podatnika, mogą mieć istotne konsekwencje zarówno dla niego samego, jak i dla nabywcy jego towarów bądź usług. W przypadku opodatkowania w ramach odwrotnego obciążenia dostawy towarów, która powinna być jednak opodatkowana po stronie zbywcy, sprzedawca będzie miał zaległość w podatku od towarów i usług wynikającą z niewykazania we właściwym okresie VAT należnego. W odwrotnej sytuacji, tj. gdy opodatkuje dostawę towarów, które jednak mieszczą się w załączniku 11 do ustawy o VAT, to nabywca będzie miał negatywne konsekwencje podatkowe.

Samir Kayyali, doradca podatkowy

Zobacz także:

  • Koniec z preferencyjnymi stawkami VAT na niektóre wyroby medyczne
  • Fiskus skontroluje odliczanie VAT od paliwa
  • Nocleg ze śniadaniem z preferencyjną stawką VAT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37660 )
Array ( [docId] => 37660 )