Import towarów należy wykazać w deklaracji VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 10-12-2015 r.

Przedsiębiorcy kupujący towary od nabywców spoza UE, które są odprawiane w agencji celnej mają wątpliwości odnośnie możliwości odliczenia od nich VAT.

Trzeba pamiętać, że nie każdy import towarów (czyli przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium UE – zob. art. 2 pkt 7 ustawy o VAT) podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Opodatkowaniu podlega tylko import, którego miejsce świadczenie znajduje się na terytorium Polski (zasady ustalania miejsca świadczenia importu towarów określają przepisy art. 26a ustawy o VAT).

W konsekwencji odpowiedź na pytanie odnośnie odliczenia VAT zależy w pierwszej kolejności od tego, czy w danej sytuacji doszło do importu towarów na terytorium kraju. Jeżeli nie, odliczenia VAT z tytułu importu towarów nie wchodzi w grę, gdyż nie jest to polski VAT (lecz podatek państwa członkowskiego, w którym import towarów został opodatkowany).

Jeżeli jednak doszło do importu towarów na terytorium kraju, to kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego, jakim jest poświadczone zgłoszenie celne (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nrITPP3/443-212/14/AT) stanowi kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o VAT).

Podlega ona odliczeniu na zasadach ogólnych a więc w zakresie, w jakim importowane materiały zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Wówczas import tych materiałów (w tym kwota VAT wynikająca z poświadczonego zgłoszenia celnego) może zostać wykazany w poz. 43 i 44 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D, składanej za okres rozliczeniowy otrzymania elektronicznego poświadczenia zgłoszenia celnego (PZC) lub jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy (nr wpisu 11058)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38227 )
Array ( [docId] => 38227 )