JPK od 2017 r.

Artykuł sponsorowany
Kategoria: VAT i akcyza
Data: 22-02-2017 r.

Od początku 2017 r. tzw. mali i średni podatnicy mają obowiązek comiesięcznego wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK-VAT). Pierwszy termin upływa dla nich 27.02.2017

Od kiedy trzeba wysyłać JPK-VAT?

Obowiązek wysyłania JPK-VAT już w 2017r dotyczy firm przekraczających limity: zatrudnienie 10 osób lub obroty 2 mln EUR.  Zapraszamy do skorzystania z pomocnego kalkulatora terminów JPK.

Co zawiera JPK-VAT?

Plik JPK w wersji VAT (JPK-VAT) zawiera w zasadzie pełną ewidencję zakupu i sprzedaży, jaką prowadzi każdy podatnik VAT. Musimy więc tam umieszczać daty i kwoty transakcji wraz z NIP-ami, nazwami i adresami kontrahentów. Nową wersję JPK-VAT(2) mawiamy tutaj.

Jak wygenerować  JPK?

Plik JPK powinien być generowany automatycznie z programu księgowego. Większość aplikacji została już wyposażona w tę opcję. Niektóre, np. programy FINKA-FK i FINKA-KPR, podczas generowania JPK sprawdzają automatycznie jego zgodność z deklaracją VAT.

 JPK można też wytworzyć z ewidencji prowadzonej w Excelu, jednak jest to realne tylko przy bardzo małej liczbie zapisów.

Jak odczytać (otworzyć) JPK?

Odczytanie i przejrzenie zawartości JPK jest względnie proste: plik ma strukturę XML i można go otworzyć w większości przeglądarek lub np. w bezpłatnej aplikacji Notepad++. Wewnątrz znajdziemy informacje łatwe do zidentyfikowania, np. nazwy, adresy i NIPy kontrahentów. Wartości liczbowe opatrzone są znacznikami K_10, K_11, … K_50, odpowiadającymi numeracji pól w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Tryb wysyłania JPK-VAT

Plik JPK trzeba wysyłać co miesiąc, do 25-go dnia następnego miesiąca – niezależnie od tego, czy składa się deklaracje VAT-7, czy VAT-7K. Do wysłania można wykorzystać m.in. udostępniony przez MF program „Klient JPK”. Wysyłanie jest względnie proste, mimo, że „Klient JPK” posługuje się terminami z dziedziny kryptografii komputerowej, np. „klucz symetryczny” i „plik metadanych”. Potrzebne jest posiadanie podpisu elektronicznego i zgłoszenie upoważnienia UPL w Urzędzie Skarbowym. Wyjątkiem jest – wg zapowiedzi MF – wysyłanie JPK przez osobę prowadzącą działalność we własnym imieniu.

Po wysłaniu i przetworzeniu przez serwer otrzymujemy potwierdzenie odbioru UPO. Oznacza to jednak tylko poprawność formalną JPK i zgodność podpisu elektronicznego; później nastąpi dalsze sprawdzanie JPK przez fiskusa, m.in. weryfikacja zgodności z deklaracją oraz zgodności danych transakcji zakupu z JPK sprzedawcy.

Bezpieczeństwo danych

Wysyłanie JPK przez Internet odbywa się z zachowaniem norm stosowanych m.in. w transakcjach bankowych, jest więc bardzo bezpieczne. Inaczej wygląda jednak kwestia bezpieczeństwa JPK przechowywanego w komputerze, w którym został on wytworzony: dane są łatwe do odczytania i wskazane byłyby tutaj dodatkowe środki zabezpieczenia, np. szyfrowanie dysku.  Jeśli chodzi o dane w JPK odczytywane przez aparat skarbowy, to MF zapewnia tu ochronę na zasadzie tajemnicy skarbowej.

Zgodność JPK z deklaracją VAT

Według informacji MF sumy JPK powinny być zgodne z deklaracją VAT. Po stronie sprzedaży wystarczy tu więc staranne przepisanie zawartości ewidencji do JPK. Dla zakupów natomiast program generujący JPK powinien ujmować tylko kwoty VAT odliczanego, np. przy zakupach odliczanych w 50% wykazać połowę VAT z faktury. Jeśli firma prowadzi sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną z VAT, to VAT od zakupów może być odliczany w odpowiedniej proporcji. Program generujący JPK powinien albo zmniejszyć VAT w pozycjach zakupu, albo dopisać dodatkowy rekord VAT nie podlegającego odliczeniu. MF zaleca także dodawanie rekordu zaokrągleń – by sumy JPK zgadzały się z pozycjami deklaracji pisanymi w pełnych złotych. Programy księgowe FINKA dodają taki rekord na życzenie użytkownika, nawet w przypadku deklaracji kwartalnej.

Jeśli deklaracja ma wypełnione pola 47 – 50, czyli np. ulgę na złe długi lub obowiązkową korektę dot. proporcji częściowego odliczenia VAT, to program księgowy powinien umożliwić wpisanie tych wartości.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 40199 )
Array ( [docId] => 40199 )

Array ( [docId] => 40199 )