Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie pozbawiają podatnika możliwości odliczenia, nawet w związku z zakupami wykonanymi przed rozpoczęciem działalności. Nie można jednak mówić o wszystkich zakupach - muszą istnieć określone okoliczności.
Kiedy można odliczyć VAT z faktur wystawionych przed działalnością?
Jeśli podatnik ma faktury dokumentujące zakup towarów lub usług wykonany jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, to w określonych przypadkach i tak będzie mógł pomniejszyć należny VAT.
Kiedy można pomniejszyć naliczony VAT?
Przede wszystkim zakupione towary muszą być wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Drugim warunkiem jest bycie czynnym podatnikiem VAT. A zatem, aby móc skorzystać z odliczenia trzeba wcześniej zrealizować obowiązek rejestracji jako podatnik VAT.
Ważne: Obniżenie kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego jest możliwe pod warunkiem, że odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a owe towary lub usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Innymi słowy - bezsprzecznie trzeba być czynnym podatnikiem VAT oraz móc wykazać związek między zakupami oraz wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Zobacz także: Odliczenie podatku
Kiedy trzeba się zarejestrować jako podatnik?
Zgodnie z przepisami, rejestracja powinna być dokonana przed pierwszą czynnością określoną w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającym katalog “przedmiotów” opodatkowania. Nie ma jednak wskazanego terminu, przed którym powinna nastąpić ta rejestracja - czyli ustawa nie określa na jak długo wcześniej podatnik powinien się zarejestrować.
Ważne: Rejestracja podatnika powinna nastąpić najpóźniej w dniu poprzedzającym dokonanie pierwszej czynności opodatkowanej.
Zmiana statusu na czynnego podatnika VAT następuje w momencie złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Od tego momentu podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń w związku z wykonywanymi zakupami.
Powstanie prawa vs skorzystanie z prawa
Nie można mylić terminu powstania prawa do odliczeń z terminem skorzystania z tego prawa. Skorzystanie z prawa do odliczeń nastąpi w momencie złożenia deklaracji podatkowej. Będzie to oznaczało realizację uprawnienia, które powstało wcześniej. W tym momencie trzeba jednak spełniać przesłanki do odliczenia - brak rejestracji uniemożliwia identyfikowanie podatnika.
Zobacz także: W którym miesiącu ująć korektę podatku należnego
Ważne: Podatnik ma prawo do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów wykonanych nawet przed rejestracją, jeśli zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżących lub przyszłych czynności opodatkowanych, a także spełniają pozostałe warunki określone w ustawie. Ustawodawca narzucił podatnikom obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w momencie powstania obowiązku podatkowego i otrzymania faktury. Lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego w momencie realizacji uprawnienia.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2022 r. - sygn. 0111-KDIB3-1.4012.425.2022.1.WN opublikowana na oficjalnym portalu Systemu Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl
