Koniec tarczy antyinflacyjnej w lipcu

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 30-05-2022 r.

Zgodnie z zapowiedziami, tarcza antyinflacyjna miała zostać przedłużona. Wskazywano termin końca roku. Prezydent podpisał ustawę z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, dzięki której tarcza faktycznie została wydłużona, jednak je obowiązywanie kończy się już 31 lipca. 

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która tarczę antyinflacyjną wydłuża do końca lipca 2022 r. Dodatkowo w tym czasie będzie również obniżona akcyza na lekki olej opałowy. 

 

Takie rozwiązanie ma się przyczynić do stabilizacji cen paliw, a w konsekwencji także pomóc zapanować nad wzrostem cen innych produktów. 

Do końca lipca obowiązują:
1) obniżenie stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa
2) obniżenie stawek podatku akcyzowego na energię elektryczną oraz niektóre paliwa silnikowe, takie jak olej napędowy, benzynę silnikową, LPG, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa
3) zwolnienie energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe z podatku akcyzowego
4) wyłączenie z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej wskazanych paliw.
5) obniżenie stawki podatku akcyzowego do minimalnego poziomu unijnego na lekki olej opałowy. 

Pozostałe zmiany podatkowe

Ustawa podpisana przez Prezydenta nie dotyczyła jedynie tarczy antyinflacyjnej. Dodatkowo zawiera przepisy, które których celem jest ujednolicenie opodatkowania podatkiem od towarów i usług działań obronnych na terenie Unii Europejskiej i NATO. 

Zawiera również zasady wywozu i tranzytu na terytorium Ukrainy sprzętu opancerzonego, ochronnego, konstrukcji oraz ich elementów składowych. Dodatkowo wprowadza regulacje dotyczące nabywania z zamiarem wywozu na terytorium Ukrainy wyposażenia wojskowego w postaci kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała. Wywóz takiego wyposażenia oraz jego tranzyt na terytorium Ukrainy jest możliwy jedynie po dokonaniu zgłoszenia takiego transportu ministrowi właściwemu do spraw gospodarki. 

Zawarte w ustawie przepisy odnoszące się do obrotu z zagranicą towarami, technologiami, usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa Państwa oraz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego będą obowiązywać ze wsteczną datą 18 maja 2022 r. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Informacja umieszczona na oficjalnej stronie Prezydenta RP - prezydent.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41866 )
Array ( [docId] => 41866 )