Korektę informacji podsumowującej należy złożyć na formularzu VAT-UEK

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 28-01-2013 r.

Jeśli w informacji podsumowującej zamieszczono błędne dane należy na druku VAT-UEK złożyć korektę. W razie potrzeby, należy pamiętać także o skorygowaniu informacji VAT 7.

Zgodnie z ustawą VAT w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonych informacjach podsumowujących podmiot, który złożył informację podsumowującą, jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę błędnej informacji podsumowującej. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach fiskusa. Tytułem przykładu wskazać można decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 grudnia 2009 r., nr ITPP2/443-844c/09/MD.

 

Ważne

Należy pamiętać, że w przypadku korekty informacji podsumowującej, która wiązała się ze zmianą wartości transakcji, które ująłeś również w VAT 7 - masz obowiązek skorygować także informację VAT 7.

 

Jak postąpić w sytuacji kiedy podatnik ma świadomość, że w danym okresie wystąpiły zdarzenia, które powinny być ujęte w informacji, aczkolwiek nie posiada jeszcze dokumentów, które potwierdzają ten stan rzeczy (np. WDT)? Należy wówczas wyjątkowo należy złożyć deklarację zerową, aby następnie - już po uzyskaniu odpowiednich dokumentów złożyć jej korektę.

 

Pobierz aktualny formularz VAT-UEK  - korekta informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów.

Usługi zwolnione z VAT bez informacji podsumowującej

 

Jeśli świadczone usługi (eksport usług) są zwolnione z VAT lub opodatkowane stawką 0% (zwolnienie z prawem do odliczenia) w kraju, w którym mają one zostać opodatkowane (w kraju siedziby usługobiorcy ) – wówczas nie ma obowiązku wykazywania ich w informacjach podsumowujących. Stanowisko to potwierdzają organy skarbowe w wydawanych interpretacjach. Tytułem przykładu wskazać można decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 sierpnia 2010 r., nr ITPP2/443-546a/1/RS.

 

Podstawa prawna:

- art.101 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 31315 )
Array ( [docId] => 31315 )

Array ( [docId] => 31315 )