KSeF - coraz bliżej wprowadzenia

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 21-03-2023 r.

Ministerstwo Finansów podkreśla jak istotne dla polskich przedsiębiorców jest wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Ma on - zdaniem resortu - ułatwić prowadzenie biznesu. Jednak po raz kolejny przesunięte zostaje jego prowadzenie. 

Resort finansów przedstawia same zalety wprowadzenia KSeF - ma przyspieszyć digitalizację sektora publicznego, wprowadzić także przedsiębiorców  w świat cyfrowych rozliczeń i być ułatwieniem. Dodatkowo przepisy wprowadzają także elektronizację wiążących informacji skarbowych - e-WIS. Już od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z systemu dobrowolnie i wystawiać e-faktury. Tym samym e-faktura stała się jednym z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży, funkcjonująca obok faktur papierowych i występujących faktur elektronicznych. 

 

Korzyści które przedstawia resort to m.in. optymalizacja systemów fakturowych. Atutem jest także stosowanie jednolitych standardów e-faktur, co ma ułatwić proces dokumentowania transakcji i przyspieszyć ich wystawianie, wręcz zautomatyzować zarówno samo wystawienia jak i przetwarzania i archiwizację dokumentów. A to zdaniem ministerstwa przekłada się na niższe koszty. 

Projekt ustawy wprowadzający Krajowy System e-Faktur został zaopiniowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Generalnie opinia jest pozytywna. 

W projekcie ustawy o KSeF zostały wprowadzone jednak pewne zmiany. Pierwsza, która rzuca się w oczy dotyczy terminu wejścia w życie nowych przepisów. Został on przesunięty z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. 

O pół roku został wydłużony termin na wdrożenie KSeF przez podatników, którzy są podmiotowo i przedmiotowo zwolnieni z VAT - a zatem e-faktury będą dla tych podatników obowiązkowe od 1 stycznia 2025 r. 

Ważnym terminem jest również 31 grudnia 2024 r. - do tego momentu będzie można wystawiać faktury z kas rejestrujących, a paragon fiskalny z NIP-em do tego czasu będzie uznawany za fakturę uproszczoną. 

Ważne: Faktury konsumenckie (czyli faktury w obrocie B2C) zostają wyłączone z Krajowego Systemu e-Faktur. 

Awaria po stronie podatnika została rozwiązana w taki sposób, że faktura będzie mogła być wystawiona offline poza KSeF, a następnie dostarczona do systemy następnego dnia roboczego. W czasie awarii czy trybu offline możliwe będzie także wystawienie faktur korygujących. 

Ważne: Noty korygujące będą zlikwidowane - zarówno w KSeF jak i poza nim. 

Zastosowano także łagodniejsze podejście do sankcji - będą stosowane dopiero od 1 stycznia 2025 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42776 )
Array ( [docId] => 42776 )