Kto ma wystawić fakturę turyście?

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 23-04-2022 r.

Wraz z nadejściem wiosny rozkwitną także usługi wynajmu pokoi i apartamentów w co bardziej urokliwych miejscach naszego kraju. Co ma zrobić przedsiębiorca, jeśli nieruchomość wykorzystywana przez niego do działalności gospodarczej polegającej na takim najmie ma kilku właścicieli, ale on nie jest żadnym z nich? Czy może wystawić fakturę?  

Taki problem rozwiązywał Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych. Z prośbą o wsparcie w interpretacji przepisów podatkowych zgłosiła się podatniczka prowadząca działalność gospodarczą. Działalność polega na wynajmie apartamentu. Przygotowała go w budynku gospodarczym, który został wyremontowany i przystosowany do wynajmu dla turystów. Najem o którym mowa, to najem krótkoterminowy realizowany za pomocą portalu pośredniczącego. 

 

Własność nieruchomości a działalność gospodarcza

Podatniczka sama sfinansowała całą inwestycję związaną z przystosowaniem budynku gospodarczego i przygotowaniem samego apartamentu. Jednak budynek do niej nie należy. Właścicielami są jej babcia, matka i stryj - wszyscy zgodnie wyrazili zgodę na remont oraz na prowadzenie działalności, oddając podatniczce swoje udziały w nieruchomości do bezpłatnego używania na rzecz działalności. Nikt nie wnosi też żadnych roszczeń do nieruchomości. Dodatkowo, babcia, która ma ¾ udziałów w nieruchomości przepisała je na podatniczkę w testamencie notarialnym. Jednak to pieśń przyszłości, bowiem babcia nadal żyje. Do budynku trzeba było doprowadzić media, a wszelkie rachunki są wystawiane na podatniczkę. Ona także pokrywa koszty ewentualnych nieruchomości. Podatniczka zgłosiła się 1 stycznia 2022 r. jako czynny podatnik VAT. Jednak sytuacja prawna nieruchomości sprawiła, że pojawiły się u niej wątpliwości co do podmiotu odpowiedzialnego za wystawiania faktury z najmu. 

Kto wystawia fakturę? 

Działalność jest prowadzona przez podatniczkę jednak w nieruchomości która w ¾ będzie do niej należeć w bliżej nieokreślonej przyszłości. Czy w takiej sytuacji może wystawiać fakturę za najem? 

Zdecydowanie tak. Podatniczka niejako nabyła prawo do dysponowania nieruchomością w momencie, w którym jej współwłaściciele bezpłatnie użyczyli jej swoich udziałów na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia. Umowa ta daje prawo do dysponowania całą nieruchomością i pobierania z niej pożytków. Tym samym - to jedynie podatniczka będzie uprawniona do wystawiania faktury VAT dla osób wynajmujących. VAT także będzie rozliczała tylko ona. 

Uzasadnienie prawne

Jeśli najem wykonywany jest w sposób ciągły i w celach zarobkowych, będzie on wypełniał definicję działalności gospodarczej o której mowa w ustawie o VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, działalność taka obejmuje wszelką działalność, między innymi usługodawców wykonywaną w sposób ciągły i dla celów zarobkowych. Podatniczka będąca bohaterką tej interpretacji wykonuje odpłatne świadczenie usług. Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym transakcję sprzedaży. Zobowiązani do jej wystawienia są przede wszystkim podatnicy VAT, dokumentujący w ten sposób sprzedaż towarów bądź usług opodatkowanych VAT

W omawianym przez nas przypadku, podatniczka zawarła umowę użyczenia ze współwłaścicielami. Ma do tego pełne prawo korzystając ze swobody umów zagwarantowanej w Kodeksie cywilnym. Sama umowa użyczenia natomiast zobowiązuje użyczającego do tego, by zezwolił biorącemu w użyczenie bezpłatnie używać jego rzeczy. A tym samym, to podatniczka ma prawo wykorzystywania nieruchomości i czerpania z niej pożytków. W umowie współwłaściciele przekazali swoje udziały na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem jedynie ona może wystawiać fakturę za wynajem apartamentu. I tylko jej dane mogą się na niej znajdować. 

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 kwietnia 2022 r. - sygn. 0114-KDIP1-3.4012.69.2022.1.KP opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - eureka.mf.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41685 )
Array ( [docId] => 41685 )