Można dowozić pracowników do firmy bez VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 09-07-2015 r.

Przedsiębiorca, który zapewnia bezpłatny transport swoim pracownikom, nie musi płacić podatku od towarów i usług. Podobnie jeśli z dojazdu korzystają również pracownicy firm współpracujących.

Bardzo często pracodawcy organizują swoim pracownikom darmowe dojazdy do zakładu pracy. Czasami z takich dojazdów korzystają też inne osoby, np. kandydaci do pracy, współpracownicy itp. Podatnicy mają niekiedy kłopot z taką sytuacją, nie wiedzą bowiem, czy tego rodzaju dojazdy podlegają opodatkowaniu VAT czy nie. Zmieniają się także stanowiska organów skarbowych na korzyść podatników.

Tego rodzaju sprawę rozstrzygał niedawno urząd skarbowy w Poznaniu, który uznał początkowo, że nieodpłatne świadczenia usług przewozu pracowników innej firmy do miejsca pracy należy opodatkować. Zmienił jednak zdanie, ponieważ spółka uzyskała korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (z 8 października 2014 r., I FSK 1514/13).

Sąd wyjaśnił w nim, że firma, organizując transport do miejsca prowadzenia działalności, w tym również dla pracowników firm zewnętrznych, kieruje się w pierwszej kolejności koniecznością zapewnienia sprawnego dojazdu tych osób do swojej siedziby. Jest to ważne z punktu widzenia jej interesów jako przedsiębiorcy. Osobiste korzyści z tego tytułu po stronie odbiorców świadczonej usługi mają znaczenie drugorzędne. Zdaniem sądu udostępnienie transportu pracownikom firm współpracujących ma również uzasadnienie ekonomiczne. Pozwala to uniknąć ewentualnego zwiększenia kosztów usług świadczonych przez np. firmę ochroniarską, w sytuacji zbędnego przerzucenia przez skarżącą na tę firmą kosztów związanych z transportem pracowników. W wyroku tym NSA uznał, że nieodpłatne świadczenie usług dowozu pracowników innych firm również jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Fiskus w swojej interpretacji wyjaśnił, że do ustalenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisuje się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, nie zostanie spełniona.

Zdaniem izby skarbowej charakter prowadzonej działalności, miejsce położenia zakładu utrudniające dojazd pracowników oraz ich pozyskanie – spowodowały podjęcie działań związanych z dowozem pracowników w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania firmy i punktualnego rozpoczęcia pracy.

Mając na uwadze wyrok NSA, organ podatkowy uznał, że nieodpłatne świadczenie usług dowozu pracowników innych firm jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Tym samym świadczenie tej usługi nie wypełnia wymogów art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, co za tym idzie – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sylwia Maliszewska, specjalista podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37757 )
Array ( [docId] => 37757 )