Następca prawny może skorygować błędne faktury

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 16-09-2015 r.

Spółka powstała w wyniku przekształcenia osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,  ma prawo do poprawienia faktur swego poprzednika, który zawyżył wartość sprzedaży. To wnioski z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP2/4512-1/15-4/MM.

W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, nie następuje pełna sukcesja podatkowa, ponieważ nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa – wyjaśniła izba skarbowa. Chodziło o przedsiębiorcę działającego w formie spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia działalności prowadzonej przez osobę fizyczną. Okazało się, że w 2013 roku przez pomyłkę osoba fizyczna zawyżyła wartość faktur sprzedaży, nastąpiło to jeszcze przed przekształceniem.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółka ma prawo do skorygowania faktur wystawionych przez osobę fizyczną. Jak wyjaśnił organ podatkowy następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym.

Organ podatkowy zwrócił uwagę, że w omawianym przypadku w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, nie następuje pełna sukcesja podatkowa, ponieważ nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa (art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej).

Spółka z o.o. będzie sukcesorem osoby fizycznej m.in. w kwestii możliwości wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych przed przekształceniem. To dlatego, że będzie to czynność mająca na celu zmniejszenie podstawy opodatkowania i podatku należnego, czyli nie powodująca powstania zaległości podatkowych u osoby fizycznej. W konsekwencji organ podatkowy uznał, że spółka jako następca prawny osoby fizycznej ma możliwość wystawienia faktur korygujących do faktur wykazujących błędną zawyżoną wartość sprzedaży wygenerowaną przez osobę fizyczną w trakcie jej działalności. Spółka powinna rozliczyć faktury korygujące za okres, w którym otrzyma potwierdzenie odebrania faktury korygującej przez nabywcę.

Maksymilian Nowicki, prawnik, specjalista podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37774 )
Array ( [docId] => 37774 )