Niepotwierdzony komunikat IE-599 jest ważny

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 02-08-2013 r.

Kopia komunikatu IE-599 bez jego poświadczenia za zgodność z oryginałem przesłana elektronicznie, jest wystarczającym dokumentem do zastosowania 0% stawki VAT w eksporcie pośrednim. Takie wnioski płyną z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 czerwca 2013 roku (I FSK 974/12).

Firma sprzedaje towar francuskiemu podatnikowi. Ten podmiot z kolei dostarcza te produkty do Rosji. Są one wysyłane bezpośrednio z Polski do finalnego rosyjskiego odbiorcy. Odprawy celnej w systemie RCS dokonuje polska agencja celna, działająca na rzecz kontrahenta unijnego, który na potwierdzeniu wywozu (komunikat IE-599) występuje, jako nadawca. Procedura wywozu następuje w oparciu o fakturę wystawioną przez eksportera (podmiot francuski). Dostawa ta jest traktowana, jako eksport pośredni. Spółka posiada następujące dokumenty: faktury sprzedaży (wskazujące na rodzaj oraz ilość towaru), dokument CMP, świadectwa jakości towarów, zamówienia na towar od kontrahenta francuskiego, potwierdzenia wywozu poza obszar wspólnoty w formie otrzymanej drogą pocztową kopii komunikatu IE-599. Dokument ten jest kopią komunikatu IE-599 opieczętowanego przez agencie celną dokonującą odprawy z oryginalnym podpisem kontrahenta francuskiego potwierdzającego zgodność z oryginałem. Firma spytała ministra finansów, czy posiadane dokumenty uprawniają ją do stosowania stawki 0%. Jej zdaniem tak.

Dyrektor izby skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Nieprzychylną interpretację podatnik zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Krakowie, który w wyroku z 8 marca 2012 r. (I SA/Kr 2127/11) uchylił zaskarżoną interpretację.

Od tego wyroku organ podatkowy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA uznał stanowisko organów podatkowych za błędne i oddalił skargę.
Sąd stwierdził, że kopia dokumentu bez jego poświadczenia za zgodność z oryginałem jest wystarczającym dokumentem do zastosowania 0% stawki VAT z tytułu eksportu. NSA przychylił się do linii orzeczniczej zgodnie, z którą na podstawie art. 41 ust. 11 ustawy o VAT uprawnione jest zastosowanie stawki 0% w odniesieniu do eksportu pośredniego, jeśli podatnik dysponuje fakturą VAT oraz komunikatem IE-599. Warunkiem jest tylko, aby dokumenty te potwierdzały tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Sąd podkreślił, że przy eksporcie pośrednim podatnik nie może dysponować oryginałem, gdyż to nie on wywozi towar. Nie następuje to także na jego zlecenie. Zdaniem sądu obecny System Kontroli Eksportu jest na tyle nowoczesny, że w razie wątpliwości, czy kopia komunikatu IE-599 potwierdza wywóz, organy mogą porozumieć się z urzędami w innych państwach członkowskich i zweryfikować prawidłowość tej transakcji. Nie ma, więc ryzyka dla organów podatkowych, że podatnik posługuje się sfałszowanymi dokumentami.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31442 )
Array ( [docId] => 31442 )