Nowy zakres zwolnienia z VAT najmu na cele mieszkaniowe

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 08-03-2022 r.

Rozszerzenie zwolnienia z VAT z najmu na cele mieszkaniowe przewiduje nowe rozporządzenie Ministra Finansów. Zwolnienie ma dotyczyć tylko najmu lub dzierżawy na rzecz osób fizycznych. I tylko dla zaspokojenia ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

Rozporządzenie wydane jest na podstawie art. 82 ust 3 ustawy o VAT. Daje on Ministrowi finansów możliwość wprowadzenia w rozporządzeniu zwolnień podatkowych innych niż przewidziane w ustawie. Celem wprowadzonych zmian jest zmniejszenie obciążeń osób, które faktycznie wynajmują mieszkania dla siebie, na cele mieszkaniowe. Mowa tutaj o sytuacji, gdy ten najem jest realizowany w ramach realizowania polityki mieszkaniowej samorządu. Czyli m.in. dokonywanego przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. SIM może wynająć lokal mieszkalny powiatowi, gminie, jednoosobowej spółce gminnej lub związkowi międzygminnemu w celu podnajmowania tego lokalu osobie fizycznej.

Kiedy najem jest zwolniony z VAT?

Nowe rozporządzenie jest częścią programu SLIM VAT 3. Proponowane przepisy zakładają zwolnienie od podatku VAT w przypadku wynajmu nieruchomości mieszkalnej, lub jej części, jeśli jest ono na własny rachunek i najem jest wykonywany na rzecz:

  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • samorządowych jednostek organizacyjnych,
  • jednoosobowych spółek samorządu terytorialnego.

Przy czym ze zwolnienia będzie można skorzystać jedynie w przypadku, gdy ostatecznym celem będzie najem bądź dzierżawa tych nieruchomości na rzecz osób fizycznych na ich własne potrzeby mieszkaniowe.

Skąd potrzeba zmian? 

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, z tego podatku jest zwolniony najem na rzecz osób fizycznych i na rzecz społecznych agencji najmu. W pozostałych przypadkach, podatnik musi zastosować 23% stawki VAT, choć także wynajmują swoje nieruchomości na cele mieszkaniowe. Z kolei jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i jednostki organizacyjne uczestniczące w takim najmie płacą VAT, ale już nie mają go możliwości odliczyć, bo same wynajmują je później już osobom fizycznym do zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych a to z podatku jest zwolnione.

Aby zniwelować swoje koszty, podmioty po prostu doliczały kwotę VAT w czynszu.

Zmiana przepisów ma ułatwić jednostkom samorządu terytorialnego realizowanie polityki mieszkaniowej, przy jednoczesnym dbaniu o sytuację finansową ostatecznych najemców. Źródło: Projekt rozporządzenia rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień wraz z uzasadnieniem - www.legislacja.gov.pl Oprac. red. 






Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41366 )
Array ( [docId] => 41366 )