Obowiązkowe e-fakturowanie przyjęte przez Sejm

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 10-05-2023 r.

Obowiązkowe e-fakturowanie za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uwzględnione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zostało przyjęte przez rząd. Od 1 lipca większość podatników będzie musiała stosować właśnie taki system wystawiania faktur. 

Nowa regulacja zakłada dwa terminy ważne z punktu widzenia podatnika:
a) 1 lipca 2024 r. - to przewidywany termin wejścia w życie obowiązkowego wykorzystywania KSeF dla większości podatników
b) 1 stycznia 2025 r. - od tej daty system będzie obowiązkowy dla małych przedsiębiorców, którzy nie rozliczają VAT

 

Zdaniem projektodawców Krajowy System e-Faktur to uproszczone rozliczenia między przedsiębiorcami - na co pozwoli m.in. jednolity standard e-faktury, możliwość szybkiej wymiany informacji między kontrahentami oraz sposób na szybszy zwrot podatku VAT, który ma nastąpić w terminie 40 dni zamiast 60. System ma być gwarancją prostego dokumentowania transakcji i zautomatyzowanego wystawiania faktur. 

Warto przygotować się do stosowania nowych sposobów fakturowania. Istnieje taka możliwość chociażby przez wykorzystywanie nieobowiązkowego systemu e-Faktur, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy. To ważny czas także dla administracji - także jej organy muszą przecież obsługiwać nowy system. 

Ważne: Po wejściu w życie przepisów nie trzeba będzie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur wystawiając faktury na rzecz konsumentów. 

KSeF ma przede wszystkim służyć do czynności dokonywanym między przedsiębiorcami, które są objęte podatkiem VAT, a także czynności na rzecz organów publicznych. Nowy obowiązek dotyczy jedynie podatników z siedzibą na terenie Polski oraz tych, którzy w Polsce mają miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. 

Istotnym ułatwieniem będzie z pewnością brak konieczności drukowania faktur i wprowadzenia ich ręcznie do systemów księgowych. Zniknie problem związany z przechowywaniem dokumentacji, a niebezpieczeństwo zagubienia faktury po prostu przestanie istnieć. 

W projekcie znalazły się także przepisy dotyczące obsługi:
a) wiążących informacji taryfowych - WIT
b) wiążących informacji o pochodzeniu - WIP
c) wiążących informacji stawkowych - WIS. 

Informacje te mają być obsługiwane wyłącznie elektronicznie, w ramach systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, PUESC - czyli Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42956 )
Array ( [docId] => 42956 )