Odliczenie podatku VAT od wydatków sfinansowanych dotacją

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 11-04-2012 r.

Niezwykle popularne stało się uzyskiwanie przez przedsiębiorców dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Najczęściej dokonane zakupy udokumentowane są fakturami VAT, w których zawarty jest podatek VAT. Powstaje wówczas pytanie czy można dokonać odliczenia podatku VAT?

W myśl podstawowego przepisu o odliczeniu VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Oznacza to, iż mając na uwadze zasadę neutralności VAT, podatnik ma prawo do odliczenia VAT w takim zakresie (kwocie wynikającej z dokumentów zakupowych), jaki ma związek z jego sprzedażą opodatkowaną.

Prawo do odliczenia przysługuje również wtedy, gdy związek jest pośredni. Poniesione wydatki sfinansowane z dotacji związane są z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, którego działalność jest opodatkowana VAT, a zatem uprawniają do odliczenia VAT.

 

Zatem podatnik czynny VAT ma prawo odliczyć VAT naliczony od zakupów sfinansowanych z dofinansowania otrzymanego z Urzędu Pracy. Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z 8 czerwca 2009 r., nr ILPP2/443-471/09-2/EWW, gdzie czytamy:

"(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w grudniu 2008 r. Wnioskodawca otrzymał z urzędu pracy kwotę w wysokości 14.756 zł, na pokrycie działalności gospodarczej. Za otrzymane pieniądze Zainteresowany kupił narzędzia potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej. Narzędzia są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wartość żadnego z urządzeń nie przekracza 3.500 zł brutto.

Uwzględniając stan faktyczny opisany we wniosku oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż zakupione towary wykorzystywane są przez Zainteresowanego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zatem przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie tych towarów (...)".

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31180 )
Array ( [docId] => 31180 )