Opłata za przejazd autostradą kosztem podatkowym

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 07-12-2012 r.

Paragon będący dowodem opłaty za przejazd autostradą uprawnia do odliczenia VAT, jeżeli spełnia wymagania przewidziane w przepisach. Jeśli nabywane usługi przejazdu autostradą mają związek z prowadzoną działalnością, nie ma przeszkód by zaliczyć je w koszty.

Prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikom w takim zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych . Jeśli działalność spółki jest opodatkowana, to przysługuje je prawo do odliczenia VAT od nabytych usług. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika m.in. z tytułu nabycia usług.

Dowód opłaty za przejazd autostradą to także faktura

Szczegółowe regulacje dotyczące faktur VAT znajdują się w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur. Za fakturę uznaje się również dowód opłaty za przejazd autostradą płatną, powinien jednak zawierać wszystkie wymienione dane:

  • nazwę i NIP sprzedawcy,
  • nr kolejny i datę wystawienia,
  • informację pozwalającą na identyfikację rodzaju usługi, w szczególności nazwę autostrady, za przejazd którą pobierana jest opłata,
  • kwotę należności wraz z podatkiem,
  • kwotę podatku.

Ewidencja na podstawie dowodów księgowych

Jeśli opłaty za przejazd autostradą ponoszone przez spółkę stanowią koszt podatkowy to mogą być ujęte w księgach rachunkowych na podstawie dowodów księgowych. Niestety paragon nie zawiera wszystkich cech dowodu księgowego, ale nie pozbawia to podatnika możliwości zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

 

Paragon nie ma wszystkich cech dowodu księgowego

Naczelnik II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 5 czerwca 2007 r. (nr 1472/ROP1/423-129/07/KUKM) stwierdził, że jeśli dowód zewnętrzny poświadczający transakcję, nie spełnia wymogów określonych w przepisach ustawy o rachunkowości to zdarzenie takie powinno zostać udokumentowane dodatkowym dowodem zastępczym. Powinny być zawarte w nim brakujące elementy, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Podstawa prawna:

  • art. 86 ust. 1, ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 nr 177, poz. 1054 ze zm.) - ustawa o VAT,
  • § 17 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 68, poz. 360) - rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur,
  • art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 nr 51, poz. 307 ze zm.) - updof,
  • art. 21 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) - uor.

Autor: Magdalena Płachecka

Opracowanie redakcyjne: Lidia pogodzińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31294 )
Array ( [docId] => 31294 )