Opodatkowanie wewnątrz grup VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 17-10-2022 r.

Grupy VAT to dość nowa instytucja, która pojawiła się w polskim porządku prawnym po zmianach podatkowych. Nowe przepisy jej dotyczące zaczną obowiązywać od 2023 r.  Głównym celem ich wprowadzenia miało być ożywienie inwestycji. Podstawową cechą grup podatkowych jest wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług niektórych transakcji. Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości w tym zakresie Ministerstwo Finansów opublikowało także objaśnienia podatkowe dotyczące grup VAT. 

Grupowe rozliczanie VAT polega na tym, że różne osoby są traktowane jako jeden podatnik. Takie rozwiązanie umożliwia także prawo Unii Europejskiej. Każde państwo członkowskie, może uznawać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa, które mimo niezależności pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym. Szczegółowe przepisy określające instytucje grup VAT każde państwo ma wprowadzić samodzielnie, jednak z zachowaniem jednolitego rozumienia na poziomie całej Unii. 

 

Ważne: Grupa VAT sprawia, że pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega umownemu połączeniu w jednego nowego podatnika tylko do celów VAT.

Od 2023 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które dotyczą możliwości utworzenie grup VAT w Polsce. Wewnątrz grupy, wśród jej członków będzie możliwe neutralne rozliczenie podatku od towarów i usług. To korzyść finansowa dla przedsiębiorców, ma się to przyczynić do większej płynności finansowej. Dodatkowym plusem ma być takżę redukacja obowiązków administracyjnych i uproszczenie tych, które będą obowiązywać. 

Ważne: Obroty między członkami grupy VAT nie będą dokumentowane fakturami i nie będą podlegały podatkowi od towarów i usług. 

W konsekwencji, nie ma również obowiązku stosowania split payment, czyli tzw. mechanizmu płatności podzielonej. Odpadnie także konieczność weryfikacji kontrahentów w wykazie podatników. 

Podatnikiem jest grupa VAT - czyli jeden podatnik jako całość będzie składał jeden zbiorczy JPK, a nie każdy podmiot odrębnie. 

W korzyściach utworzenia grup resort finansów wskazuje także efektywniejszy przepływ pieniężny (cash-flow), który osiąga się dzięki możliwości elastycznego zarządzania podatkiem naliczonym. 

Jeśli podmiot ma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, to na ewentualny zwrot musi czekać ok. 60 dni. Natomiast w grupie VAT, grupa jako całość wykazuje nadwyżkę podatku należnego, więc podatek wykazywany wcześniej jako VAT będzie na bieżąco uwzględniany w rozliczeniach grupy. Czyli podmioty działające w jednej grupie mają możliwość efektywniej wykorzystywać kwotę podatku naliczonego. 

Jak wiemy w naszym państwie przepisy podatkowe nie należą do najbardziej przejrzystych. Ponieważ Grupy VAT są nową instytucją, resort finansów wyjaśnia w jaki sposób przepisy należy interpretować. Dotyczy to regulacji, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 r. 


Zobacz także: Grupa VAT 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42270 )
Array ( [docId] => 42270 )