Po zmianach ustawy będzie mniej wyłudzeń VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 19-02-2015 r.

Uszczelnienie systemu podatku VAT oraz przeciwdziałanie nadużyciom - taki jest główny cel zmian w ustawie o VAT. Niektóre nowe przepisy zaczną obowiązywać od kwietnia 20015 r., część natomiast od 2016 r.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych (druk nr 3077) stanowi kolejny etap walki z oszustami podatkowymi. Nowelizacja zakłada zmiany, które mają dostosować ustawę o VAT do przepisów dyrektywy 2006/112/WE oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie określania proporcji odliczania podatku VAT w odniesieniu do towarów i usług, wykorzystywanych do celów mieszanych, jak również pełniejsze dostosowanie do unijnego prawa w zakresie tzw. ulgi na złe długi.

 

Na podstawie tego mechanizmu podatek rozlicza nabywca, a nie sprzedawca. Nowelizacja, proponuje rozszerzenie zastosowania reverse chargé na kolejne (po prętach stalowych, które są nim objęte od 1 października 2013 r.) towary. Chodzi o niektóre postacie złota, kolejne towary ze stali, oraz telefony komórkowe, smartfony, komputery przenośne, tablety, notebooki oraz konsole do gier. Twórcy projektu wprowadzili limit (odpowiednik 5000 euro), po przekroczeniu którego dostawa elektroniki będzie objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Nowelizacja ma także zmodyfikować listę towarów objętych solidarną odpowiedzialnością podatkową i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych. Po zmianach będą wyłączone niektóre postaci złota w związku z objęciem go odwrotnym obciążeniem, natomiast solidarną odpowiedzialności zostanie objęte srebro i platyna w postaci surowca lub półproduktu.

W niektórych sytuacjach będzie można uniknąć zastosowania wobec nabywców odpowiedzialności solidarnej. Będzie to możliwe w przypadku nabycia towarów od podmiotu wymienionego w wykazie podmiotów, który złożyły kaucję gwarancyjną.

Wysokość kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw ma wzrosnąć od 1 mln zł w przypadku kaucji minimalnej do 10 mln.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36588 )
Array ( [docId] => 36588 )