Podatek VAT w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 03-11-2022 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał wiążącą informację stawkową dotyczącą wysokości stawki VAT dla kompleksowej usługi montażu paneli fotowoltaicznych. Dotyczy to instalacji zamontowanej na budynku jednorodzinnym, wykorzystywanej na cele domowego użytku. 

Podatnik złożył wniosek o sklasyfikowanie usługi według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, co jest niezbędne do określenia stawki podatku VAT. Usługa która świadczy to kompleksowe świadczenie montażu paneli fotowoltaicznych. Będzie ono realizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dotyczącego wsparcia wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. 

Usługa ma polegać na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej - która w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii stanowi mikroinstalację. Będzie ona obejmowała także dostawę. Projekt dotyczy gospodarstw domowych na określonym obszarze. Podatnik ma wątpliwość w jaki sposób powinien klasyfikować usługę dostawy i montażu paneli na gruncie w obrębie nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny (PKOB 1110, zaliczony do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym). Usługa będzie realizowana w ramach termomodernizacji budynków. 

Masz wątpliwości dotyczące prawa podatkowego? Zadaj pytanie naszemu ekspertowi https://www.lp-wip.pl/zapytaj-eksperta-prawa-podatkowego?cid=K006W7&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=zapytaj-eksperta-prawa-podatkowego

Całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne mieści się w pojęciu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego o którym mowa w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. 

Cała usługa, zdaniem wnioskodawcy jest usługą złożoną i składa się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu. Zaznaczył on w swoim wniosku, że usługi są ściśle związane i w aspekcie gospodarczym tworzą obiektywnie jedną całość, która jest nabywana nierozłącznie. Cena całej usługi to w 80% koszt materiałów, a cena montażu i dostawy stanowi 20%. 

Świadczenie kompleksowe

Każde świadczenie dla celów podatku od towarów i usług powinno być traktowane odrębnie. Jest to ogólna zasada. Wyjątkiem jest jednak sytuacja gdy jedno świadczenie obejmuje kilka czynności, będących ze sobą związanych. Wówczas nie powinno być ono sztucznie dzielone dla celów podatkowych. Taka sytuacja ma miejsce, gdy jedno świadczenie jest głównym, a pozostałe stanowią jedynie pomocnicze. Stosuje się dla nich takie same zasady opodatkowania jak dla świadczenia głównego. 

Ważne: Czynność należy traktować jako pomocniczą, jeśli nie jest ona celem sama w sobie, a jedynie środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania świadczenia głównego. Bez czynności pomocniczej nie można zrealizować świadczenia głównego. 

Tego zdania jest również Trybunał Sprawiedliwości UE chociażby w wyroku z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96.

Oceniając charakter świadczenia trzeba brać pod uwagę punkt widzenia nabywcy - przeciętnego konsumenta. Z odrębnymi świadczeniami będziemy mieli do czynienia, gdy da się je rozdzielić w taki sposób, że dla nabywcy nie zmienia to ani charakteru ani wartości świadczeń - wówczas każde należy traktować jako oddzielne,  niezależnie opodatkowane. 

Jeśli świadczeniem ma być poprawa jakości środowiska i życia mieszkańców, poprzez zwiększenie wykorzystania energii z odnawialnych źródeł, to patrząc z perspektywy nabywcy, trzeba stwierdzić, że jest on zainteresowany nabyciem całego świadczenia kompleksowego - czyli montażu instalacji fotowoltaicznej w sposób umożliwiający korzystanie z niej. 

W omawianym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, które dla celów podatkowych powinno być traktowane jako jedno świadczenie. 

Możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki VAT

Podatnik może stosować preferencyjną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8% jeśli spełnione są dwie przesłanki (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT):
1) zakres czynności dotyczy dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części,
2) obiekty budowlane lub ich części, których dotyczą wskazane czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po przeanalizowaniu przepisów, stwierdził, że:
“usługa kompleksowa – montaż instalacji fotowoltaicznej na dedykowanej konstrukcji na gruncie w obrębie nieruchomości, funkcjonalnie związanej z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym stałego zamieszkania o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2, sklasyfikowanym w PKOB 1110, zaliczonym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – stanowi usługę termomodernizacji obiektu budowlanego zaliczonego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, podlegającą opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z art. 41 ust. 12 ustawy oraz art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a ustawy”

Masz wątpliwości dotyczące prawa podatkowego? Zadaj pytanie naszemu ekspertowi 

Źródło:

Wiążącą informacja stawkowa wydana 23 września 2022 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - sygn. 0111-KDSB1-2.440.162.2022.3.KG, opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Systemu Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42330 )
Array ( [docId] => 42330 )