Podatek VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 01-08-2012 r.

VAT (Value Added Tax) to podatek od towarów i usług zawarty w cenie kupowanego produktu. Jest podatkiem pośrednim. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub z chwilą wykonania usługi. Jest podatkiem od wartości dodanej na każdym etapie procesu produkcji towaru; często określa się go jako wielofazowy. W praktyce VAT to forma podatku od zakupu. Ma charakter powszechny i neutralny.

Kto płaci VAT i jakie są jego stawki?

Na terytorium Polski VAT wprowadzono 8 stycznia 1993 roku. Aktualnie obowiązuje nowelizacja podatku na lata 2011-2013. Ma charakter powszechny i neutralny. Jego założeniem jest bowiem opodatkowanie na wszystkich fazach obrotu gospodarczego tylko nadwyżki wartości dodanej przez podatnika do ceny towaru i usługi. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.

Wielkość podatku podana jest na każdej fakturze, którą otrzymuje za zakup danego towaru lub usługi. Nie ma jednolitej stawki podatkowej. Do 31 grudnia 2013 roku podstawową stawką jest 23% oraz obniżone 8% i 5% (dotyczy produktów żywnościowych, książek i czasopism), 4% stawka ryczałtu dla taksówkarzy i 7% stawka naliczana przez nabywcę towarów od rolnika ryczałtowego.

Na czym polega istota podatku VAT?

Istota VAT polega na tym, że nie jest od wymierzony od wartości sprzedaży, ale wartość ta pomniejszana jest o poniesione w określonej fazie produkcji lub obrotu koszty. Dopiero różnica między wartością, a kosztami jest właśnie podstawą wymiaru podatku. Krótko ujmując jest podatkiem od tzw. wartości dodanej, którą potocznie nazywamy podatkiem VAT. Ze względu na fakt, że jest podatkiem państwowym w całości stanowi dochód Skarbu Państwa.

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31221 )
Array ( [docId] => 31221 )