Podatnik kończący działalność mieszaną powinien skorygować VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 04-03-2013 r.

W przypadku likwidacji działalności mieszanej należy korygować podatek odliczony. Dotyczy to towarów i usług objętych korektą okresową lub innych towarów w przypadku, gdy towary te podlegają opodatkowaniu na podstawie spisu z natury dokonanego na dzień likwidacji.

Obowiązek korekty, odnosi się jednak  tylko towarów, od których odliczono VAT w części. W tym przypadku korekta obejmuje cały okres, który pozostał do końca okresu korekty wieloletniej.

 

Przykład:

Podatnik wykazał w spisie z natury maszynę, którą kupił w 2010 r. na cele działalności mieszanej. Zapłacił za nią 70.000 zł (netto) plus VAT w wysokości 15.400 zł. Przy jej nabyciu odliczył VAT według proporcji 75% – czyli 11.550 zł. W listopadzie 2012 r. firma została zlikwidowana. Ujęcie tej maszyny w spisie z natury skutkuje obowiązkiem opodatkowania jej według 23% stawki VAT.

Podatnik może, zatem skorygować VAT odliczony przy nabyciu tej maszyny uznając, że dalsze jej wykorzystanie związane jest z działalnością opodatkowaną. W konsekwencji może odliczyć VAT przy zastosowaniu proporcji 100%. Ponieważ do końca okresu korekty pozostały jeszcze 3 lata, kwota korekty będzie taka sama jak w poprzednim przykładzie – czyli (+) 2.310 zł.

Korekta ostateczną należy  sporządzić  jednorazowo w odniesieniu do całego okresu korekty i wykazać w rozliczeniu tego okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy od sporządzonego spisu, czyli za ostatni okres rozliczeniowy, dla którego podatnik składa deklarację VAT. W przedstawionej w przykładzie sytuacji będzie to w deklaracji za listopad.

 

§ Podstawa prawna:

 

  •  art. 90, art. 90 a, art. 91,  ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.).

 

 

Rafał Kuciński

prawnik, specjalista z zakresu VAT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31332 )
Array ( [docId] => 31332 )

Array ( [docId] => 31332 )