Powszechne fakturowanie elektroniczne - KSeF

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 02-12-2022 r.

Przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zostały już skierowane do konsultacji publicznych. Projekt ustawy wprowadza e-fakturę, która ma stać się powszechnym systemem rozliczania. 

E-faktura ma stać się obowiązkowym sposobem rozliczania. Z początkiem 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z takich faktur. Od 2024 r. będzie to standard. 

 

E-faktura jest obecnie jedną z form dokumentowania sprzedaży. Oprócz niej istnieją faktury elektroniczne, a także forma papierowa. Na takie rozwiązanie w Polsce wyraziła zgodę Komisja Europejska. Resort finansów zachęca przedsiębiorców, by już teraz korzystali z KSeF, testowali go, aby płynnie przygotować się na jego obowiązkowe obowiązywanie. 

Ważne: E-faktura będzie obowiązkowym sposobem rozliczania w relacjach B2B. 

E-faktura ma być obowiązkowa dla podatników wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich regulacji VAT, którzy posiadają siedzibę w Polsce, w przypadku wszelkich czynności podlegających VAT. Obejmuje to m.in.  krajowe dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane:

  • pomiędzy przedsiębiorcami (B2B),
  • na rzecz organów publicznych (B2G) lub
  • na rzecz konsumentów (B2C). Obowiązek wystawiania e-faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (zwanego dalej: KSeF) będzie miał zastosowanie do podatników 

Ważne: KSeF obejmie również podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego. 

Szczelność systemu podatkowego

Ministerstwo Finansów w Krajowym Systemie e-Faktur dostrzega jedynie korzyści. Krajowy System e-Faktur pozwala na raportowanie w czasie rzeczywistym. A dzięki temu stanie się narzędziem zwalczania oszustw podatkowych i pozwoli zapobiegać nieprawidłowościom. Minister Finansów stwierdza, że w dzisiejszym świecie niezbędny jest szybki dostęp do informacji, a tym samym system podatkowy oparty na cyklicznym raportowaniu - np. kwartalnym - jest nieadekwatny do wyzwań współczesnego świata. 

Ważne: Główną korzyścią wskazywaną przez resort jest uszczelnienie systemu podatkowego. 

Korzyści dla przedsiębiorców

Wśród zalet stosowania e-faktur dla przedsiębiorców warto wskazać na szybszy zwrot VAT. Ministerstwo finansów przewiduje, że zwrot ten trafi do podatników po 40 dniach, a nie jak dotąd po 60. 

System ma zapewniać proste wystawianie faktur korygujących, a ponieważ wszystkie dokumenty będą w KSeF nie będzie istniała obawa, że jakiś się zgubi. Zniknie więc potrzeba wystawiania duplikatów. 

Faktury dostępne w KSeF mają wyeliminować konieczność raportowania ich w innych systemach. Obowiązki związane z JPK_VAT mają być ograniczone. 

Resort zakłada również, że obligatoryjne e-fakturowanie zagwarantuje sprawniejszy obrót gospodarczy dzięki cyfryzacji i automatyzacji zarówno obiegu faktur między podatnikami jak i ich księgowania. 

Zniknie konieczność przechowywania faktur przez 10 lat - e-Faktury będą przechowywane przez administrację. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42429 )
Array ( [docId] => 42429 )