Premię pieniężną za ekspozycję towarów należy objąć VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 09-12-2014 r.

Wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi czynnościami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to podlegają opodatkowaniu VAT. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej ITPP1/443-162/14/AP.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka wskazała, że jest organizatorem grupy zakupowej złożonej z niezależnych przedsiębiorstw. Otrzymuje od dostawców sprzedających towary do przedsiębiorstw tworzących grupę zakupową m.in. premie pieniężne za zapewnienie produktom dostawców właściwej ekspozycji we wszystkich punktach sprzedaży.

 

W wydanej interpretacji indywidualnej dyrektor izby skarbowej podzielił stanowisko spółki. Wskazał, że otrzymana przez spółkę premia pieniężna stanowi rodzaj wynagrodzenia za określone zachowanie się nabywcy w stosunku do sprzedawcy, które jest przyznawane za spełnienie określonych warunków.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego: Analizując tą interpretację należy mieć na uwadze uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 25 czerwca 2012 r. (akt I FPS 2/12) zgodnie, z którą wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (obowiązującego do końca 2013 r.), zmniejszający podstawę opodatkowania.

Zdaniem Ministra Finansów: Tezę tę zdaje się potwierdzać minister finansów w interpretacji ogólnej z 27 listopada 2012 r., PT3/033/1/423/AEW/12/PT-618. Jednocześnie minister zastrzegł w niej, że gdyby zostało ustalone, że pomiędzy dostawcą i nabywcą istniał stosunek prawny w oparciu o który nabywca dokonując zakupów u dostawcy, uzyskał premię za realizację przez nabywcę określonych czynności na rzecz dostawcy (np. stosowania przez dostawcę zasad eksponowania jego towarów klientom, a nie za satysfakcjonującą dostawcę wartość dokonanych zakupów lub terminowość regulowania należności), to mielibyśmy do czynienia ze świadczeniem usługi wynagradzanej stosowną premią, które powinno zostać opodatkowane i udokumentowane fakturą.

Oznacza to, że kwalifikacja premii pieniężnych zależy w istocie od tego, czy są one:

  • związane z wykonywaniem dodatkowych, poza osiągnięciem określonego progu zakupów albo terminowego uregulowania płatności, czynności przez otrzymującego premię;
  • pozbawione takiego związku.

W pierwszym przypadku te czynności mogą zostać uznane za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W drugim natomiast trudno uznać, że samo terminowe regulowanie płatności czy osiągnięcie określonego pułapu zakupów jest jakimkolwiek świadczeniem na rzecz sprzedawcy. Oznacza to, że – co do zasady – premia pieniężna stanowi rabat u sprzedawcy chyba, że jej płatność związana jest ze świadczeniem usług przez nabywcę.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w komentowanej interpretacji. Należy zgodzić się, że gdy premie pieniężne wypłacane są za zapewnienie produktom pochodzącym od dostawców właściwej ekspozycji w punktach sprzedaży, to czynności te należy uznać za podlegające opodatkowaniu świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Jak słusznie wskazał organ podatkowy, za istnieniem między sprzedawcą a nabywcą stosunku zobowiązaniowego przemawiają w szczególności:

  • istnienie elementu wzajemności – płatność w formie premii pieniężnej jest wynagrodzeniem za zapewnienie produktom pochodzącym od dostawców właściwej ekspozycji we wszystkich punktach sprzedaży członków grupy zakupowej;
  • fakt, że wypłata wynagrodzenia (premii) uzależniona jest od określonego zachowania nabywcy, polegającego na zapewnieniu produktom miejsca w sklepach nie gorszych niż ekspozycja głównych konkurentów oraz zobowiązania się nabywcy do zapewnienia ciągłości zamówienia pełnego asortymentu dostawcy.

W konsekwencji, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, otrzymując premie pieniężne będące wynagrodzeniem za świadczenie usług, nabywca zobowiązany jest dokumentować je fakturą.

Artur Wieńsko, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, biuro w Warszawie Piotr Wysocki, konsultant w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, biuro w Warszawie

solidarna odpowiedzialność vat, stawki vat, vat 2014, vat 2015, vat od paliwa, zwolnienie z vat, zwrot vat

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36158 )
Array ( [docId] => 36158 )