Procedura składu innego niż celny - skład VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 15-03-2023 r.

Rozpoczęły się konsultacje poświęcone możliwości wdrożenia instytucji składu VAT do polskiego porządku prawnego. W ich wyniku mają zostać wyłonione branże, które będą mogły korzystać z takiego rozwiązania. Czas na konsultacje określono do 3 kwietnia 2023 r. 

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, państwa członkowskie mogą wprowadzić przepisy, na podstawie których określone transakcje związane z międzynarodowym obrotem towarowym będą zwolnione z VAT. Wspomniane zwolnienie może dotyczyć na przykład dostawy towarów do składów celnych, do obszarów wolnocłowych czy do składów innych niż celne. 

Procedura składu innego niż celny - tzw. składu VAT została określona w artykułach od 154 do 163 dyrektywy VAT. Doświadczenia innych państw europejskich pokazują, że takie rozwiązanie jest postrzegane jako zachęta inwestycyjna dla przedsiębiorców. Dla podmiotów zajmujących się międzynarodowym obrotem towarów, rozwiązanie, które daje skład VAT to wielkie uproszczenie. 

Ważne: Przewidziane rozwiązanie prowadzi do zwolnienia z VAT - stawka VAT 0% - z jednoczesnym prawem do odliczenia podatku naliczonego. 

Zgodnie z dyrektywą VAT, państwa członkowskie nie mogą wprowadzić procedury dotyczącej składów innych niż celne w stosunku do wyrobów niepodlegających akcyzie, jeśli wyroby te mają być dostarczane na etapie obrotu detalicznego. 

Koncepcja resortu finansów

Proponowana koncepcja przewiduje objęcie dostawy towarów procedurą składu VAT opodatkowaną według stawki 0% po łącznym spełnieniu określonych warunków:
a) towary zostały wprowadzone do składu VAT
b) podatnik otrzymał od nabywcy dokument potwierdzający objęcie towarów procedurą składu VAT zanim jeszcze upłynął termin do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy
c) podatnik wystawił fakturę dokumentującą dostawę towarów z wykorzystaniem KSeF a na fakturze tej oznaczył podstawę prawną pozwalającą na zastosowanie stawki 0% (dostawa towarów obejmowanych procedurą składu VAT). 

Ważne: Państwa członkowskie mogą także zwolnić z VAT także świadczenie usług związanych z takimi dostawami towarów - przesądza o tym art. 159 dyrektywy VAT. W związku z czym także usługi związane ze składowaniem towarów mają być objęte stawką 0% VAT. 

Skład VAT - czyli co? 

Skład VAT to skład celny, definiowany w art. 242 ust. 1 Unijnego Kodeksu Celnego z wyłączeniem wyrobów akcyzowych, które nie będą podlegać procedurze składu VAT. 

Natomiast warunkiem otrzymania pozwolenia na prowadzenie składu VAT będzie posiadanie wcześniej pozwolenia na prowadzenie składu celnego w miejscu, gdzie ma być prowadzony skład VAT. 

Ważne: Skład VAT może być prowadzony jedynie w miejscu prowadzenia składu celnego. 

Podmiot ubiegający się o pozwolenie na prowadzenie składu VAT musi przez co najmniej 12 miesięcy być czynnym podatnikiem VAT. Działaniami tego podmiotu nie mogą kierować osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi ani też za przestępstwo skarbowe. 

Aby otrzymać pozwolenie nie można także zalegać w zapłacie cła, podatków i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Wobec ubiegającego się o pozwolenie podmiotu nie może być także prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne ani upadłościowe. Musi także złożyć zabezpieczenie kwoty podatku VAT. 

Obecnie procedura stosowania stawki 0% VAT jest przewidziana w polskich przepisach w zakresie składu celnego oraz dostaw towarów przeznaczonych do składów celnych oraz obszarów wolnocłowych. 

Konsultacje mają przynieść odpowiedź, czy koncepcja składu VAT przez samych zainteresowanych jest postrzegana jako korzystna i interesująca, a także czy może przyczynić się do rozwoju nowych inwestycji w naszym kraju. Opinie i uwagi należy przesyłać w formie elektronicznej na dedykowany adres mailowy do 3 kwietnia 2023 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42761 )
Array ( [docId] => 42761 )