SLIM VAT 3 - czy faktycznie będzie łatwiej?

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 10-08-2022 r.

Ustawa zmieniająca m.in. ustawę o podatku od towarów, tak zwany SLIM VAT 3 trafił do konsultacji. Jednocześnie konsultowane są zmiany ustawy o KAS. Wszystko ma doprowadzić do wielkich uproszczeń w VAT i zmniejszenie możliwości oszustw w tym zakresie. 

Jakie uproszczenia w SLIM VAT? 

Zgodnie z deklaracjami ministerstwa finansów, SLIM VAT 3 ma przynieść ułatwienia w odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców. Przede wszystkim zakres zwolnień z VAT ma być szerszy, rozliczanie VAT ma być bardziej przyjazne i powodować mniej korekt. SLIM VAT 3 ma przynieść także mniejsze sankcje VAT. Fakturowanie ma być prostsze i rodzić mniej obowiązków. Mniej formalności ma także być związane z obrotem międzynarodowym. Przewidziano nowe zasady przeliczania kursów walut dla faktur korygujących. 

SLIM VAT 3 oznacza także rezygnację z obowiązków drukowania dokumentów przez kasy online. To także zwrot VAT w ciągu 15 dni, co jest liberalizacją warunków dla podatników bezgotówkowych. 

Ważne: Środki z rachunku VAT będą mogły zostać wykorzystane także na zapłatę kolejnych rodzajów podatków i opłat. 

Poznaj nasze szkolenia: SLIM VAT 3 - do trzech razy sztuka? Kompleksowe omówienie uproszczeń pakietu SLIM VAT z praktycznymi wskazówkami w jaki sposób wykorzystać go do poprawy funkcjonowania firmy. 

Wiedza podatkowa ma być skonsolidowana i łatwo dostępna. Nastąpi to dzięki ujednoliceniu wiążących informacji stawkowych. 

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to małym podatnikiem będzie można zostać dłużej. Planowane jest przesunięcie limitu wartości sprzedaży od którego uzależniony jest status małego podatnika VAT - wzrośnie on z 1 200 000 euro do 2 000 000 euro. więcej podatników będzie mogło składać deklaracje za okresy kwartalne, czyli bardziej dostępna będzie metoda kasowa. Oznacza to, że VAT zostanie rozliczony dopiero w okresie, gdy klient rozliczy płatność. 

Projekt zakłada wejście w życie nowych przepisów od 1 stycznia 2023 r. 

Poznaj nasze szkolenia: SLIM VAT 3 - a w nim m.in. wskazówki dotyczące poprawienia płynności finansowej firm z wykorzystaniem zmian w ustawie o VAT. 

Walka z oszustwami VAT 

Druga zmiana przepisów zmienia zarówno ustawę o VAT i ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Ta nowelizacja ma zagwarantować skuteczniejsze narzędzia w walce z oszustwami podatkowymi. Nowe narzędzia to źródło dodatkowych obowiązków dla dostawców usług płatniczych. Są to banki krajowe, oddziały banków zagranicznych i instytucje kredytowe. 

Nowe obowiązki o których mówi ustawa dotyczą prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności i odbiorców płatności w kontekście transgranicznych usług płatniczych. Ewidencje mają być przechowywane przez 3 lata, a dodatkowo mają być przekazywane Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Ewidencja jest przechowywana przez Szefa KAS oraz umieszczona w unijnym systemie CESOP. 

Ważne: Nowe obowiązki dotyczą jedynie transakcji transgranicznej. Dotyczy także sytuacji, gdy dostawca usług zrealizuje więcej niż 25 płatności dla tego samego odbiorcy w ciągu kwartału. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42094 )
Array ( [docId] => 42094 )