Slim VAT 3 - Rada Ministrów przyjęła zmiany w ustawie

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 25-01-2023 r.

Projekt ustawy o zmianie m.in. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług został przyjęty przez Radę Ministrów. Przepisy przygotował Minister Finansów. Rozwiązania, które mają uprościć i przyspieszyć rozliczanie podatku VAT - nazywane SLIM VAT 3 mają pozytywnie wpłynąć m.in. na płynność finansową firm. Co się zmieni?

Prawo podatkowe w Polsce jest dość skomplikowane, niezależnie od tego którego podatku dotyczy. W uzasadnieniach rozlicznych projektów związanych z prawem podatkowym pojawiają się coraz częściej zapowiedzi, że proponowane rozwiązanie ma ułatwić przepisy. W praktyce ułatwienia wychodzą różnie, nie zawsze zgodnie z deklaracjami. Kolejnym projektem, który ma ułatwić rozliczenia podatku - tym razem w podatku VAT - jest ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. 

Proponowane rozwiązania nazywane są SLIM VAT 3 i ma być odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów zaproponowało przepisy, które mają zagwarantować prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności i w konsekwencji także poprawę płynności finansowej firm. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 kwietnia 2023 r. 

Przewidywane zmiany

Mały podatnik z większym limitem

Pierwszą zmianą jest zwiększenie limitu wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania ze statusu małego podatnika VAT. Dotychczas jest to 1,2 mln euro - w projekcie przewiduje się 2 mln euro. Mały podatnik VAT może korzystać z metody kasowej oraz kwartalnego rozliczania VAT. 

Rachunek VAT

Środki zgromadzone na rachunku VAT będzie można wykorzystywać w nowy sposób. Po wejściu w życie przepisów, podatnicy będą mogli opłacić dzięki nim m.in.
- podatek cukrowy
- podatek od produkcji okrętowej
- podatek tonażowy
- tzw. opłatę od małpek
- podatek od wydobycia niektórych kopalin
- podatek od sprzedaży detalicznej

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Dotychczas istnieje obowiązek posiadania faktury dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dla odliczania podatku naliczonego z tego tytułu. Resort finansów chce zrezygnować z tego wymogu. Nowe regulacje pozwalają także składać korekty deklaracji poza systemem OSS i IOSS. Będzie można składać je bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego. 

Jeśli faktura zostanie wystawiona w walucie obcej, to nie będzie już problemów ze stosowanie kursu przeliczeniowego, dzięki doprecyzowaniu zasady jego stosowania dla faktur korygujących. Jeśli różnica między proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2 punktów procentowych, to będzie można zrezygnować z dokonania korekty. 

Nie będzie trzeba już uzgadniać z naczelnikiem urzędu skarbowego proporcji w formie protokołu proporcji do odliczenia podatku naliczonego. Po zmianach wystarczy zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji. 

Poznaj wszystkie szczegóły dotyczące SLIM VAT 3:

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42610 )
Array ( [docId] => 42610 )