Sprawdź, jakie zmiany dla przedsiębiorców wprowadzi tarcza antykryzysowa

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 24-03-2020 r.

Rząd przygotował projekt ustawy, która ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać kryzys spowodowany koronawirusem. Zmiany zakładają m.in. przesunięcie na lipiec JPK_VAT dla dużych podmiotów, od lipca zostanie też wprowadzona nowa matryca stawek VAT.

Na razie to tylko projekt, ustawą ma zająć się rząd na najbliższym posiedzeniu, glosowanie w sejmie ma odbyć się pod koniec tygodnia.

JPK_VAT

Od 1 kwietnia 2020 r. miały wejść w życie przepisy o składaniu deklaracji VAT w ramach nowych plików JPK_VAT (tj. w ramach plików JPK_V7M oraz JPK_V7K) (zob. dodawany art. 99 ust. 11c ustawy o VAT).

Termin wejścia w życie przepisów o nowym pliku JPK_VAT zostanie przesunięty na dzień 1 lipca 2020 r. Jednocześnie uchylony ma zostać artykuł zawierający przepisy umożliwiające większości podatnikom na późniejsze rozpoczęcie przesyłania nowych plików JPK_VAT. A zatem projektowane jest ujednolicenie daty rozpoczęcia przesyłania nowego pliku JPK_VAT, tj. wszyscy podatnicy mają stać się obowiązani do jego przesyłania począwszy od rozliczenia za lipiec 2020 r.

 

Rozliczenie straty

Podatnicy, którzy z powodu COVID-19:

1) ponieśli w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz

2) uzyskali w 2020 r. łączne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które są uwzględniane przy obliczaniu podatku na podstawie art. 27 ust. 1 i art. 30c oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są niższe o co najmniej 50% od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności –

będą mogli jednorazowo obniżyć o wysokość tej straty, nie więcej jednak niż o kwotę 5 000 000 zł, dochód uzyskany w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej, składając w tym celu korektę zeznania za ten rok.

Płatność zaliczek

W przypadku zaliczek na podatek pobranych w marcu i kwietniu 2020 r. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników termin został przesunięty do 1 czerwca 2020 r., jeżeli płatnicy ci ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

Sprawdź też:

Tarcza antykryzysowa – zmiany dla przedsiębiorców od 1 kwietnia

Odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19

Projekt przewiduje, że od podstawy opodatkowania w celu obliczenia podatku lub zaliczki podatnik może odliczyć nieodliczone na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i 8 darowizny przekazane w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19. Odliczenie będzie możliwe, jeżeli darowizna przekazywana jest:

1) podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu, o którym mowa w art. 7 ustawy o COVID-19;

2) Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych;

3) Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania jej działalności statutowej.

Zaliczki w formie uproszczonej

Podatnicy będący małymi podatnikami, którzy na 2020 r. wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek mogą zrezygnować w trakcie roku podatkowego z tej formy wpłacania zaliczek za miesiące marzec–grudzień 2020 r., jeżeli ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

Wszystkie niezbędne informacje dotycząca wsparcia przedsiębiorców w czasie koronawirua zamieściliśmy tutaj.

Pobierz:

Koronawirus a księgowość i płace


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41127 )
Array ( [docId] => 41127 )