Sprzedaż internetowa a obowiązek podatkowy

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 20-07-2012 r.

Podatnicy prowadzący sprzedaż przez internet nie zawsze zdają sobie sprawę, iż obowiązują ich pewne odrębne przepisy podatkowe w porównaniu ze sprzedażą tradycyjną. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży przez internet? Kiedy należy wystawić paragon?

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży wysyłkowej (również internetowej) powstaje w momencie otrzymania zapłaty. Dlatego paragon fiskalny powinien być wystawiony w momencie otrzymania zapłaty (przelewu czy pobrania).

Sprzedaż internetowa polega na tym, że klient składa zamówienie poprzez Internet i towar jest dostarczany do siedziby klienta. Sprzedaż internetowa jest więc szczególnym rodzajem sprzedaży wysyłkowej.

Dokonując sprzedaży przez Internet możliwe są dwa sposoby pobierania zapłaty:

  • wysyłając towar nabywcy za zaliczeniem pocztowym klient po otrzymaniu towaru dokonuje płatności za pośrednictwem urzędu pocztowego, a pieniądze wpływają na konto bankowe sklepu,
  • po otrzymaniu płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego sklep wysyła towar.
Wydanie rzeczy nabywcy w przypadku sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym, jak też po otrzymaniu płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego następuje z chwilą, kiedy nadana przesyłka zostanie przez nabywcę podjęta i opłacona. Do tego czasu właścicielem towaru jest nadawca przesyłki, czego wyrazem jest zwrot do niego przesyłki w przypadku braku odbioru i opłacenia jej przez adresata.

 

W obydwu przypadkach obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w momencie otrzymania zapłaty za towar będący w ofercie sklepu internetowego.

Jeżeli jednak przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części.

Powyższe uwagi znajdują potwierdzenie w piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, z 10 lutego 2006, nr III/443-6/05/06/WI, w którym czytamy:

„(…) Zgodnie z art. 19 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o VAT - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.Ust. 11 art. 19 stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W sposób odmienny uregulowano powstanie obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6 - w takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.

A zatem w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przedpłaty.(…)”.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31216 )
Array ( [docId] => 31216 )