Sprzedaż mebli z montażem to nie usługa

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 14-11-2012 r.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazuje, że montaż mebli nie tylko nie stanowi usługi budowlano-montażowej, ale w ogóle nie powinien być kwalifikowany jako usługa, a jako dostawa mebli, które zostają zamontowane.

VAT na montaż mebli, będący usługą pomocniczą, wynosi 23%, również w nieruchomościach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym – wyrok NSA z 26 lipca 2012 sygn. akt I Fsk 483/12.

NSA rozstrzyga wątpliwości w zakresie stawki VAT na montaż mebli. Niezależnie od prawnego uzasadnienia tego faktu montaż mebli do zabudowy podlega opodatkowaniu według stawki VAT 23%.

Kiedy obniżona stawka VAT

Podstawowa stawka VAT wynosi aktualnie 23%. Jednak ustawodawca przewidział w niektórych przypadkach zastosowanie obniżonej 8% stawki VAT. Ma ona zastosowanie w przypadku:

  • dostawy,
  • budowy,
  • remontu,
  • modernizacji,
  • termomodernizacji lub przebudowy
  • obiektów budowlanych lub ich części

zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Bardzo istotne jest ograniczenie w zakresie powierzchni budynków i lokali. Obniżoną stawkę VAT 8% stosuje się do ww. usług jeśli powierzchnia:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych nie przekracza 300 m2,
  • lokali mieszkalnych - 150 m2.

Stawka VAT 8% grozi sporem z fiskusem

Często zdarza się, że do zabudowy niezbędne są prace adaptacyjne, które mają charakter modernizacji i powodują wzrost wartości użytkowej mieszkania. Okoliczność zaś, że zabudowa ma charakter stały, powoduje połączenie zabudowy z substancją mieszkania. Dlatego w takim przypadku można stosować stawkę 8%. Zastosowanie stawki 8% VAT może jednak narazić podatnika na spór z urzędem skarbowym.

Podstawa prawna:

art. 8 ust. 1, art. 41 ust. 12-12c, art. 146a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - ustawa o VAT.

Autor: Jerzy Bagiński

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31277 )
Array ( [docId] => 31277 )