Sprzedaż praw autorskich bez VAT tylko w ramach usług kulturalnych

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 07-12-2012 r.

Prawa autorskie są zwolnione z VAT jedynie wówczas, gdy ich sprzedaż dokonywana jest w ramach działalności kulturalnej prowadzonej przez instytucję kultury lub inny podmiot działający w takim charakterze, które byłyby ich nabywcą.

Zwolnienie to przysługuje przy świadczeniu usług kulturalnych przez twórców, za które otrzymują oni wynagrodzenie w formie honorariów, w tym również za przekazanie praw autorskich lub udzielenie licencji do utworu.

Usługi kulturalne zwolnione z VAT

Za usługi kulturalne należy uznać te usługi, które są świadczone na rzecz odbiorców przez instytucje kultury lub podmioty prowadzące działalność o takim charakterze. W takich przypadkach usługi twórców świadczone na rzeczy tych instytucji lub podmiotów korzystają ze zwolnienia z VAT.

Do instytucji kultury możemy zaliczyć: teatry, orkiestry, opery, operetki, filharmonie, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.

Zwolnieniem tym nie są objęte usługi kulturalne świadczone przez inne podmioty np. agencje koncertowe.

Odpowiedź Ministera Finansów na interpelację nr 20464 w sprawie wysokości stawki VAT od honorarium za koncert. Zdaniem Ministra Finansów w sytuacji, gdy:

  • na podstawie zawartej umowy np. z miastem, indywidualni twórcy i artyści wykonawcy świadczą odrębną usługę kulturalną polegającą na wykonaniu koncertu, za które pobierają wynagrodzenie w formie honorariów, to świadczona przez nich usługa jest zwolniona z VAT.
  • przedmiotem umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy miastem, a prywatną agencją artystyczną jest odpłatne zorganizowanie np. koncertu wówczas usługa ta podlega stawce VAT 23%.

Kiedy przeniesienie praw autorskich podlega VAT

Inaczej natomiast prezentuje się kwestia utworu literackiego, do którego twórca przenosi prawa autorskie (mające charakter majątkowy) na inny podmiot (np. na wydawnictwo). Wówczas przeniesienie praw autorskich za wynagrodzeniem (nawet gdy nazwiemy je honorarium) będzie podlegało opodatkowaniu 8% stawką VAT.

Podstawa prawna:

  • art. 5 ust. 1 pkt 1; art. 5a; art. 8 ust. 1; art. 41 ust. 2; art. 43 ust. 1 pkt 33; art. 146 a; poz. 181 załącznika nr 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.);
  • art. 1 ust. 1-2; art. 8 ust. 1; art. 17; art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.);
  • ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 406);
  • grupowanie 90.03.Z według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz.U. nr 251, poz. 1885 ze zm.) – PKD.

Autor: Marian Szałucki

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31293 )
Array ( [docId] => 31293 )