Ubytki w działalności gospodarczej

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 11-04-2012 r.

Przez ubytki w działalności gospodarczej należy rozumieć straty w towarach handlowych oraz materiałach związane z działalnością przedsiębiorstwa. Powstanie strat powoduje częste problemy w zakresie rozliczania podatku VAT.

Podatnik VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, ma prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem dokonując zakupów na potrzeby prowadzonej działalności, ma on prawo dokonać odliczania VAT naliczonego wynikającego z faktur potwierdzających te zakupy. Odliczenia może dokonać w miesiącu otrzymania faktury bądź w miesiącu następnym.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera żadnych bezpośrednich regulacji prawnych związanych z obowiązkiem dokonywania korekty podatku naliczonego w przypadku niezawinionej przez handlowca straty w towarze. Spisanie w straty ubytki w świetle ustawy o VAT nie należy traktować jako przypadek, który powoduje brak możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupionym towarem.

Takie stanowisko możemy odnaleźć w piśmie w piśmie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 15 listopada 2006 r., nr 1473/WVO/ 443/70/141/2006/AN, gdzie możemy przeczytać:

"(…) Określając prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, należy mieć na względzie przeznaczenie zakupionego towaru czy usługi w momencie zakupu. Fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież lub zniszczenie towaru, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru (…)"

Jednocześnie należy zauważyć, iż w przypadku gdy udowodniona zostanie wina któregoś z pracowników i zostanie on w związku z tym pociągnięty do odpowiedzialności, podatnik, który poniósł straty z winy pracownika, powinien skorygować odliczony podatek naliczony w związku z zakupami, które uległy zniszczeniu.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31182 )
Array ( [docId] => 31182 )