Udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 18-02-2013 r.

Wynagrodzenie z tytułu udzielenia pożyczki stanowią odsetki. Otrzymanie odsetek powinno być udokumentowane wystawieniem faktury VAT, bez naliczania podatku należnego.

Udzielenie pożyczki przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą innemu przedsiębiorcy, nawet jeśli jest to działalność incydentalna, można zakwalifikować do zawodowej aktywności podatnika.

Czynności polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych świadczone poza systemem bankowym w zakresie podatku VAT są kwalifikowane jako odpłatne świadczenie usług.

Jako przykład wskazać można interpretację indywidualne:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 lipca 2011 r. (sygn. ILPP1/443-679/11-5/MP),
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 września 2011 r. (sygn. IPPP1-443-1105/11-2/PR).

Udzielanie pożyczek przez podatnika VAT spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu. Nie ma tu znaczenia częstotliwość i cel ich udzielenia, czy status nabywcy. Udzielanie bowiem pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki.

Udzielanie pożyczek pieniężnych przez podatnika VAT jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, ale korzystającą ze zwolnienia VAT. Zwolnione z VAT są:

  • usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz pośrednictwa w świadczeniu usług

usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

 

Wartość sprzedaży z faktury powinna być zaewidencjonowana w rejestrze dostaw i uwzględniona w deklaracji VAT-7 (VAT-7K) w poz. 20 - „dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku”.

Podstawa prawna:

  • art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 38, art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054) - ustawa o VAT.

Autor: Rafał Paciorkiewicz
Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31323 )
Array ( [docId] => 31323 )