Umowa subpartycypacji polega na tym, że inicjator - będący na przykład bankiem, zobowiązuje się przekazać świadczenie pieniężne z puli wierzytelności lub kwot uzyskanych z tytułu realizacji zabezpieczeń sekurytyzowanych wierzytelności do drugiego podmiotu. W zamian otrzymuje zobowiązanie do zapłaty określonej ceny. Inicjator pozostaje właścicielem portfela aktywów. Inicjator korzysta z usługi w zamian za wynagrodzenie odpowiadające różnicy między przewidywaną wartością wpływów z wierzytelności, a kwotą finansowania przekazanego przez subpartycypanta.
Umowa o subpartycypację w podatku VAT
Zgodnie z wyrokiem Trybunału w sprawie C-25/21 usługi świadczone na podstawie umowy o subpartycypację są zwolnione z VAT. Trybunał UE zauważył, że przekazane na rzecz inicjatora finansowania w ramach umowy o subpartycypację wchodzi w zakres pojęcia udzielenia kredytu w rozumieniu dyrektywy o VAT.
WSA o VAT przy subpartycypacji
Umową zajmowały się wcześniej polskie sądy administracyjne. Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego z 7 czerwca 2018 r. - I SA/Po 336/18 cechy umowy o subpartycypację nie sprowadzają się jedynie do cech jednej z umów wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Zawiera szereg cech należących do umowy udzielania kredytów lub pożyczek, usług pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek. Sąd Administracyjny wywiódł z tego wniosek, że zwolnienie podatkowe przewidziane we wskazanym przepisie nie obejmuje wprost umowy subpartycypacji jako odrębnej instytucji prawnej.
Wątpliwości z dyrektywą w tle
Teraz jednak sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE. Wszystko zaczęło się od wniosku do polskiego ministra finansów o interpretację. Jeden z Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych planował zawrzeć umowę subpartycypacji.
Minister finansów wyjaśnił, że transakcje subpartycypanta powinny być opodatkowane stawką podstawową 23% VAT. Fundusz się nie zgodził, sprawa trafiła do NSA. Ten jednak miał wątpliwość w jaki sposób interpretować dyrektywę o VAT, w kontekście zwolnienia z podatku VAT dla transakcji dotyczących udzielania kredytów, pośrednictwa kredytowego lub zarządzania kredytami. Wątpliwość sprowadza się do pytania, czy wskazane zwolnienie ma zastosowanie do umowy o subpartycypację?
Zobacz także: Pakiet SLIM VAT 3: Poznaj kolejne zmiany w VAT
Subpartycypacja jednak bez VAT
Trybunał Sprawiedliwości UE zaznaczył, że usługi subpartycypanta są świadczone odpłatnie, zatem wchodzą w zakres stosowania dyrektywy o VAT. Przy czym nie ma znaczenia forma wynagrodzenia wypłacanego subpartycypantowi.
Ważne: Usługa świadczona przez subpartycypanta na rzecz inicjatora na podstawie zawartej między nimi umowy składa się z jednego świadczenia, które zasadniczo polega na wypłacie kapitału w zamian za wynagrodzenie. Dodatkowo subpartycypant ponosi ryzyko kredytowe.
Biorąc powyższe pod uwagę, TS UE uznał, że umowa mieści się w pojęciu udzielenia kredytu w rozumieniu dyrektywy VAT. W związku z czym usługi świadczone na podstawie takiej umowy są zwolnione z VAT.
Komunikat prasowy nr 165/22 z 6 października 2022 r. dotyczący wyroku Trybunału w sprawie C-25/21 opublikowany na oficjalnym portalu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - portal curia.europa.eu
